"50-plussers steeds vaker financieel de pineut bij scheiding"

Michiel Meijer Het vuur van...

Overwaarde en pensioenverdeling bij een scheiding is steeds vaker een bottleneck bij uitkoop en hoofdelijk ontslag van de toekomstige ex-partner. In één op de vier scheidingen betreft het een stel in de leeftijdscategorie 50 tot en met 69 jaar. Aldus Van Bruggen Adviesgroep en Scheidingsexpert Nederland.

Michiel Meijer (Van Bruggen Adviesgroep): “De overwaarde stijgt de laatste jaren fors waardoor degene die in de woning wil blijven wonen voor een steeds groter bedrag de vertrekkende partner moet uitkopen. Hoe ouder het scheidende stel, hoe hoger de gemiddelde overwaarde, en hoe duurder de uitkoop van de vertrekkende partner. Het komt daardoor ook steeds vaker voor dat er niks anders rest dan de woning te verkopen en op die manier de overwaarde te verdelen.”

Een andere hobbel waar vooral een ouder koppel dat gaat scheiden tegen aan kan lopen, is dat in beginsel ook het pensioen verdeeld moeten worden. Paul van der Ploeg van Scheidingsexpert Nederland:  “Dat gegeven kan grote gevolgen hebben voor de toekomst. Zeker als de inkomens en ouderdomspensioenen veel van elkaar verschillen. De twee partijen hebben allebei recht op de helft van het door de partner tijdens het huwelijk of geregistreerd partnerschap opgebouwde pensioen. Dat kan betekenen dat het pensioen na scheiding fors lager gaat uitpakken.”

Meijer: “Ook voor het afsluiten van een hypotheek om de huidige woning over te nemen of een andere woning te kopen, kan dit gevolgen hebben. Als de pensionering plaatsvindt binnen tien jaar, dan houden geldverstrekkers bij de bepaling van de maximale hypotheek rekening met dit lagere pensioeninkomen na scheiding. We zien regelmatig bij scheidende stellen dat hier niet goed over na is gedacht en dat de uitkoop van de andere partner niet mogelijk is op de manier zoals ze dat zelf in eerste instantie voor ogen hadden. De laatste jaren treedt dit steeds vaker op.”

Reactie toevoegen

 

Reacties

Ron van Os - Van Os Pensioen Consultancy B.V. 13 september 2021

In de praktijk kom ik bij scheidende stellen in deze leeftijscategorie juist vaak tegen dat pensioen een goede compensatie kan vormen ter financiering van die overwaarde. Partij A heeft laagste salaris en minste pensioen opgebouwd, maar wil in de woning blijven wonen. Overwaarde wordt gefinancierd door af te zien van pensioen van partij B. Van belang is natuurlijk wel dat partij A de resterende hypotheek kan financieren.

Meer over
"Doorstromen vijftigplussers op woningmarkt stimuleren"

"Doorstromen vijftigplussers op woningmarkt stimuleren"

In de formatie-onderhandelingen moet de focus liggen op de doorstroom van de vijftigplusser in de zoektocht naar een oplossing voor de oververhitte woningmarkt,...

"Aflossingsvrije hypotheek niet per se heilige graal"

"Aflossingsvrije hypotheek niet per se heilige graal"

Van Bruggen Adviesgroep waarschuwt dat de motivatie van oudere huizenkopers om lage maandlasten te hebben vaak niet gunstig is. De adviesketen signaleert dat de...

Michiel Meijer: goed doen

Michiel Meijer: goed doen

In de serie ‘Life after corona’ vraagt VVP hoe branchegenoten de coronatijd hebben beleefd en hoe zij denken dat het leven er na corona uit ziet. In...

Aanschaf vakantiewoning: bezint eer ge begint

Aanschaf vakantiewoning: bezint eer ge begint

Van Bruggen Adviesgroep maakt zich zorgen over mensen die voornemens zijn te beleggen in een vakantiewoning of recreatiewoning. De financieel dienstverlener waarschuwt...

Overwaarde- of familiehypotheek vaak onbekend bij ouderen

Overwaarde- of familiehypotheek vaak onbekend bij ouderen

Volgens Van Bruggen Adviesgroep zien vijftigplussers die hun kind graag op weg willen helpen op de woningmarkt vaak financieringsmogelijkheden over het hoofd, zoals...

Van Bruggen Adviesgroep kiest voor Faster Forward Elements

Van Bruggen Adviesgroep kiest voor Faster Forward Elements

Van Bruggen Adviesgroep heeft, na marktonderzoek gestart in 2020, gekozen voor Faster Forward Elements. Alle vestigingen krijgen hiermee in de loop van dit jaar...

"50-plusser kan rentemiddeling niet of nauwelijks meer toepassen"

"50-plusser kan rentemiddeling niet of nauwelijks meer toepassen"

Uit een rondgang door Van Bruggen Adviesgroep onder banken en geldverstrekkers blijkt dat rentemiddeling steeds minder of alleen in zeer bijzondere gevallen mogelijk...

Veldsink Groep neemt Van Bruggen Adviesgroep over

Veldsink Groep neemt Van Bruggen Adviesgroep over

De Veldsink Groep heeft alle aandelen van Van Bruggen Adviesgroep overgenomen. De franchiseformule uit Apeldoorn blijft als zelfstandig merk en formule actief in...

Juiste presentatie belangrijk

Juiste presentatie belangrijk

De juiste presentatie is cruciaal bij ORV en hypotheekbescherming. Aldus Jacco Sangers, manager Support en Products bij Van Bruggen Adviesgroep. “D e...

Van Bruggen Adviesgroep zet zich in voor Oranje Fonds

Van Bruggen Adviesgroep zet zich in voor Oranje Fonds

Van Bruggen Adviesgroep gaat samenwerken met het Oranje Fonds. Naast de financiële steun kan het Oranje Fonds een beroep doen op de kennis en kunde van de financieel...