Aon-rapport: door corona meer aandacht voor long-tail risico's

Alex van den Doel nieuw

Aon presenteert in een nieuw wereldwijd onderzoek, regionale bevindingen en trends over hoe organisaties hebben gereageerd op de coronapandemie. Ook wordt in het rapport ‘Helping Organizations Chart a Course to the New Better’ ingegaan op hoe organisaties zich aanpassen als voorbereiding op opkomende long-tail risico’s.

In Nederland kwamen vier thema’s bovendrijven in de gesprekken met coalitiepartners: “Op het gebied van gezondheid en veiligheid werd bijvoorbeeld het opzetten van eigen testfaciliteiten genoemd om te voorkomen dat een compleet team in quarantaine moet worden geplaatst wanneer één medewerker besmet raakt met het coronavirus. Het belang van lokale oplossingen werd ook vaak genoemd. Voor multinationals blijkt het lastig om zich aan te passen door de vele verschillen in landelijke wet- en regelgeving rondom het virus. Een one-size-fits-all-aanpak werkt daarom niet, lokale plannen om de terugkeer naar kantoor mogelijk te maken zijn cruciaal,” legt Alex van den Doel, Managing Director van Aon’s Global Risk Consulting uit.

Wat verder opgemerkt werd, is het vinden van een balans tussen compliance en de continuïteit van de onderneming. “Het blijkt voor organisaties erg lastig om door te gaan met de interconnectiviteit van risico’s. Daarnaast blijkt het dilemma van het strikt voldoen aan de nieuwe wet- en regelgeving en het pure overleven in deze lastige tijden moeilijk. Als laatste thema kwam het belang van het vinden en houden van connectie met werknemers naar voren. Hoe zorg je dat medewerkers en het bedrijf zich verbonden blijven voelen? Thema’s als de organisatiecultuur en loyaliteit van werknemers kwamen in deze tijd van het thuiswerken bovendrijven en worden gezien als cruciaal om het voortbestaan van organisaties te waarborgen,” vat Van den Doel samen.

Uit het rapport blijkt dat wereldwijd bij veel organisaties vier belangrijke veranderingen optreden als gevolg van de coronacrisis:

Door deze crisis hebben bedrijven geleerd dat de gevolgen van ‘long-tail risico’s’, risico’s met een kleine kans maar een grote impact, verstrekkend kunnen zijn. Hierdoor zullen zij hun risico-strategieën en beheersmaatregelen opnieuw tegen het licht houden, net als de organisatie van tweedelijns staffuncties die deze nieuwe risico’s moeten beheersen. Voor de risico’s die middels onverwachte incidenten toch door de verdedigingsmuur heen breken, dient de crisisorganisatie te oefenen met mogelijke crisissituaties en een vaste set aan principes die de impact van een incident of crisis kan beperken. “Bedrijven moeten kiezen tussen uitgaven vooraf aan beheersing en preventie en uitgaven achteraf na het incident. Nu betalen is in ieder geval goedkoper dan de mogelijke kosten na een incident,” aldus Van den Doel.

“Door deze crisis hebben bedrijven geleerd dat de gevolgen van ‘long-tail risico’s’, risico’s met een kleine kans maar een grote impact, verstrekkend kunnen zijn. Hierdoor zullen zij hun risico-strategieën en beheersmaatregelen opnieuw tegen het licht houden, net als de organisatie van tweedelijns staffuncties die deze nieuwe risico’s moeten beheersen. Voor de risico’s die middels onverwachte incidenten toch door de verdedigingsmuur heen breken, dient de crisisorganisatie te oefenen met mogelijke crisissituaties en een vaste set aan principes die de impact van een incident of crisis kan beperken. Bedrijven die dit goed doen, zijn resilient en voegen op lange termijn relatief veel waarde toe,” aldus Van den Doel.

Meer dan 87 procent heeft de relaties met hun belangrijkste leveranciers aangehaald om beter en sneller te kunnen opstarten.

Meer dan 84 prcent heeft nieuwe communicatielijnen en -protocollen opgezet, zowel in de eigen organisatie als met externe stakeholders in de private sector (leveranciers en klanten) en publieke sector. Traditionele ‘silo’s’ zijn afgebroken en organisaties realiseren zich dat transparantie cruciaal is in een nieuwe manier van werken.

Door de verandering naar het massale thuiswerken is het belang van veerkrachtige en vitale medewerkers extra duidelijk geworden. Nieuwe manieren om medewerkers te motiveren worden aangeboord en de mentale gezondheid van medewerkers wordt nog nadrukkelijker verzorgd.


 

Reactie toevoegen

 
Meer over
313 miljard dollar schade in 2022 door natuurrampen

313 miljard dollar schade in 2022 door natuurrampen

De economische schade als gevolg van de klimaatverandering en natuurrampen bedroeg in 2022 wereldwijd 313 miljard Amerikaanse dollar. Dat blijkt uit het rapport...

Aon: maak meters met WTP

Aon: maak meters met WTP

"Nu het vrijwel zeker lijkt dat de Wet Toekomst Pensioen (Wtp) doorgang vindt, moeten de pensioenfondsen meters maken, zegt Frank Driessen, CEO Aon Wealth Solutions...

Marc van Nuland vertrekt per 1 april bij Aon Nederland

Marc van Nuland vertrekt per 1 april bij Aon Nederland

Aon heeft maandag bekendgemaakt dat Marc van Nuland, Chairman van Aon Nederland, de organisatie per 1 april gaat verlaten. Van Nuland was tot 1 april 2022 CEO van...

Aon: “Wtp ingewikkelder geworden dan beoogd”

Aon: “Wtp ingewikkelder geworden dan beoogd”

Na de parlementaire behandeling is de Wet toekomst pensioenen (Wtp) volgens Aon een stuk ingewikkelder geworden dan aanvankelijk beoogd. Frank Driessen, CEO Aon...

Aon: urgentie ander pensioenstelsel minder hoog

Aon: urgentie ander pensioenstelsel minder hoog

De indicatieve beleidsdekkingsgraad, gebaseerd op de gemiddelde dekkingsgraad van de afgelopen twaalf maanden, steeg in november naar 121 procent. Dit biedt ruimte...

Happy Wealthy maakt pensioen en geldzaken begrijpelijk en leuk

Happy Wealthy maakt pensioen en geldzaken begrijpelijk en leuk

Aon lanceert met Happy Wealthy een online platform voor werkgevers, waarmee zij hun medewerkers op een speelse manier laten ontdekken hoe zij financieel gezond kunnen...

Aon wil scale-ups risicobewust en vezekerbaar maken

Aon wil scale-ups risicobewust en vezekerbaar maken

Aon gaat samenwerken met HighTechXL om start-ups en scale-ups risicobewuster en verzekerbaar te maken. Gedurende het HighTechXL-programma leren start-ups en scale-ups...

Joost Vink managing director Facultative Benelux bij Aon

Joost Vink managing director Facultative Benelux bij Aon

Aon heeft Joost Vink aangesteld als managing director Facultative Benelux bij Aon’s Reinsurance Solutions. Hij keert daarmee terug op het oude nest. Vink begon...

Aon: “Nieuw pensioenstelsel waarschijnlijk later ingevoerd"

Aon: “Nieuw pensioenstelsel waarschijnlijk later ingevoerd"

“Al met al lijkt het steeds waarschijnlijker te worden dat de datum van 1 januari 2023 niet gehaald wordt.” Aldus Aon's Wealth Solutions Nederland over...

Gebrek aan kennis over verzekerbaarheid van huisdieren

Gebrek aan kennis over verzekerbaarheid van huisdieren

Aon merkt dat huisdiereigenaren vaak niet weten of een door hun dier veroorzaakte schade wel of niet onder de inboedel- of aansprakelijkheidsverzekering valt. Volgens...