"Beter voorlichten over impact private lease op leencapaciteit"

Fiat 500 2021 TB

De Hypotheekshop roept op tot betere voorlichting over private lease en de gevolgen voor de leencapaciteit. De adviesketen: “Klanten realiseren zich vaak niet de impact van zo’n leasecontract op het moment dat ze dit aangaan, hier zou meer voorlichting mogen komen. Naar ons idee dient de hoogte van de BKR-registratie en de gevolgen voor de leencapaciteit van toekomstige leningen, verplicht gecommuniceerd te worden vóórdat klanten een lease overeenkomst tekenen. Dit botst echter wel met het commerciële belang van de private-leaseaanbieder of van de prijsvergelijker. Voor kopers en huiseigenaren kunnen de nieuwe regels echter een flinke streep door de rekening zijn.”

De meeste adviseurs merkten volgens De Hypotheekshop het afgelopen jaar een aanzienlijke toename van klanten met private lease. Eerder was het nog een uitzondering. Schattingen zeggen dat het afgelopen jaar zo ongeveer tien tot vijftien procent van de klanten/oriënteerders een private-leasecontract had. “Wat opvalt is dat veel mensen geen idee hebben van het feit dat deze verplichting van invloed is op de leencapaciteit. Bij een deel van de klanten was het leasecontract geen probleem, maar de klanten met een ongeveer modaal inkomen houden zo weinig leencapaciteit over, dat ze in deze tijd niets kunnen kopen. Adviseurs vragen inmiddels bij de inventarisatie expliciet naar private-leaseverplichtingen.”

Er is niet één bepaald type klant met private lease, het is heel divers. Wel zien adviseurs dit vaker bij tweeverdieners met 1,5 keer modaal (30-40 jaar) en een gezin, bijvoorbeeld voor de tweede auto. Maar ook personen die uit een scheiding komen, waarvan de ander de auto toebedeeld krijgt.

In sommige gevallen kan het contract beëindigd of afgekocht worden. Als er niet genoeg spaargeld is, is afkopen niet altijd een mogelijkheid. Bovendien is er dan geen auto meer. Soms wil een familielid het contract (boetevrij) overnemen, maar vaak is dat geen optie. Dan is alleen wachten tot het contract uitgediend is nog een mogelijkheid.

 

Reactie toevoegen

 
Hypotheekshop: starters kiezen minder vaak voor aflossingsvrij

Hypotheekshop: starters kiezen minder vaak voor aflossingsvrij

Starters financieren steeds minder met een deel aflossingsvrij, aldus De Hyptheekshop. "Door de hogere hypotheekrente is het verschil in netto maandlasten met een...

Overhevelen eigen woning naar box 3 complexe transitie

Overhevelen eigen woning naar box 3 complexe transitie

Overhevelen van de eigen woning en eigenwoningschuld naar box 3 kent een complexe transitie. Waarbij nog onderzoek gedaan moet worden in hoeverre dit past op het...

Alleen deze maand nog renteaanpassing zonder taxatiekosten

Alleen deze maand nog renteaanpassing zonder taxatiekosten

Tot eind van deze maand kan voor renteaanpassing (afhankelijk van het beleid van de betreffende geldverstrekker) nog gebruik worden gemaakt van de WOZ-beschikking....

Tien jaar vast populairste renteperiode

Tien jaar vast populairste renteperiode

Tien jaar vast is sinds een paar weken weer de populairste renteperiode, aldus De Hypotheekshop. De adviesketen: “Sinds 2018 kozen de meeste consumenten bij...

Consumenten kiezen voor kortere looptijd hypotheek

Consumenten kiezen voor kortere looptijd hypotheek

Consumenten kiezen nu voor kortere rentevaste periodes. HDN: “Met een kortere rentevaste periode zijn de maandlasten voor de hypotheek lager. Consumenten kiezen...

Hypotheekshop: stijging hypotheekrente vlakt af

Hypotheekshop: stijging hypotheekrente vlakt af

De stijging van de hypotheekrente, die sinds februari in een hoog tempo doorzette, lijkt enigszins af te vlakken, aldus de Hypotheekshop. Volgens de Hypotheekshop...

Financieel risico woningbezit afgenomen

Financieel risico woningbezit afgenomen

De financiële risico’s van hypotheken voor eigenwoningbezit zijn afgenomen. Het aandeel huishoudens met een woning 'onder water' (een hogere hypotheekschuld...

Hypotheekrente in hoog tempo op weg naar de drie procent

Hypotheekrente in hoog tempo op weg naar de drie procent

Kwamen de meeste rentetarieven op 20 en 30 jaar vast de afgelopen weken al boven de drie prrocent uit, nu lijkt het een kwestie van enkele weken (eind april) voordat...

Hypotheekshop: hypotheekrente steeg 1 procentpunt in eerste kwartaal

Hypotheekshop: hypotheekrente steeg 1 procentpunt in eerste kwartaal

De hypotheekrente is in het eerste kwartaal gestegen van 1,49 procent rond de jaarwisseling naar 2,48 procent op 1 april 2022. In totaal is de gemiddelde hypotheekrente...

Maatwerklening of niet?

Maatwerklening of niet?

(Kifid-uitspraak GC 2022-0142) Partijen verschillen van standpunt ten aanzien van de vraag of de lening van de consument als maatwerklening of als reguliere woninghypotheek...