"Doorstromen vijftigplussers op woningmarkt stimuleren"

Michiel Meijer Het vuur van...

In de formatie-onderhandelingen moet de focus liggen op de doorstroom van de vijftigplusser in de zoektocht naar een oplossing voor de oververhitte woningmarkt, zo stelt Van Bruggen Adviesgroep. Met alleen eengezinswoningen bouwen ligt een nieuwe woningmarktcrisis op de loer. Van Bruggen pleit voor seniorenhubs, seniorenappartementen, doorstroming subsidies en betere regelgeving voor samenwoners-zonder relatie. 

Michiel Meijer, directeur van Van Bruggen Adviesgroep: “Ambitie is om in tien jaar tijd een miljoen woningen te bouwen, maar die plannen focussen te veel op de starter en het bijbouwen van eengezinswoningen. Zelfs als het lukt om die ambitieuze plannen te realiseren, staan we aan de vooravond van een nieuwe woningmarktcrisis voor de jaren 2030 tot en met 2060, omdat veel senioren dan geen passende woning meer kunnen vinden.”

“Rekening houdend met de verschillende leefstijlen van senioren, zijn er verschillende oplossingen te bedenken, waardoor senioren hun eengezinswoning verruilen voor een passende seniorenwoning. Als de vijftigplussers verhuizen gaat het balletje rollen, zo is onze gedachte. Iedereen kan dan een plekje opschuiven, van de middeninkomens tot de starters.” 

Van Bruggen Adviesgroep maant het volgende kabinet daarom om creatief te denken. Volgens de franchiseketen is het tijd om onconventionele maatregelen te nemen en met oplossingen voor de lange termijn te komen. “We moeten meer seniorenappartementen creëren, direct beginnen met het ombouwen van lege kantoorpanden tot seniorenhubs en ook beschikbare recreatiewoningen gaan bestemmen als woning”, zegt Meijer. 

Financiële voordelen als stimulans

Uit eerdere onderzoeken is gebleken dat ouderen niet doorstromen omdat ze tegen praktische belemmeringen aanlopen. Daar heeft Meijer een oplossing voor: “Het moet aantrekkelijker zijn om in beweging te komen. Nu gaan senioren er met een verhuizing financieel op achteruit, vanwege hoge huurtarieven en vermogensrendementsheffing op de overwaarde die vrijkomt. ” 

Van Bruggen Adviesgroep roept de politiek op om op een creatieve manier deze belemmeringen weg te nemen. Bijvoorbeeld door een verhuisvergoeding te bieden van twee procent van de koopsom als een senior een eengezinswoning inruilt voor een seniorenwoning. Een ander idee is om vijftigplussers die doorstromen korting te geven op het eigen risico in de zorg of een vrijstelling voor de vermogensbelasting ter grootte van de overwaarde. Op die manier hoopt de franchiseketen beweging tot stand te brengen.

Van Bruggen Adviesgroep pleit daarnaast voor een verandering van de wet- en regelgeving. De franchiseketen hoopt dat er zodoende meer ruimte ontstaat voor senioren om samen te wonen, zonder dat er sprake is van een relatie. “Daarmee zet je een rem op de snelle groei van het aantal huishoudens en hoef je per saldo minder woningen te bouwen. Kortom, de overheid zou beter moeten luisteren naar de woonwensen van senioren en haar woonbeleid juist op deze groep moeten richten.”

 

Reactie toevoegen

 
Prijsstijging koopwoningen ruim achttien procent in oktober

Prijsstijging koopwoningen ruim achttien procent in oktober

Bestaande koopwoningen waren in oktober 18,3 procent duurder dan een jaar eerder. Dat is nagenoeg gelijk aan de prijsstijging in september die op 18,5 procent uitkwam. In...

Kifid: geen advies, dan ook geen aansprakelijkheid

Kifid: geen advies, dan ook geen aansprakelijkheid

(Kifid-uitspraak GC 2021-0959) Een consument kan volgens de Geschillencommissie Kifid niet aannemelijk maken dat de Van Bruggen Adviesgroep betrokken is geweest...

“Online biedlogboek eerste stap in goede richting”

“Online biedlogboek eerste stap in goede richting”

“Het online biedlogboek is een eerste stap in de goede richting. Het was ook het minimale wat moest gebeuren.” Zo reageert Vereniging Eigen Huis op maatregelen...

Eerlijk Bieden-pilot geslaagd

Eerlijk Bieden-pilot geslaagd

Zowel makelaars als consumenten zijn volgens VBO en Eerlijk Bieden tevreden over het gebruik van het online verkoopsysteem die het koopproces voor de consument transparanter...

Toegang tot woningmarkt daalde in één jaar met zeventien procent

Toegang tot woningmarkt daalde in één jaar met zeventien procent

In 2020 daalde het toegankelijkheidspercentage van de woningmarkt in Nederland met zeventien procent tot 30 procent. Dat betekent dat slechts een kleine drie op...

Minder transformatiewoningen in 2020

Minder transformatiewoningen in 2020

In 2020 zijn er 80.200 woningen bijgekomen. Het gaat om 70.000 nieuwgebouwde woningen en 10.200 transformatiewoningen. Aldus het CBS. Het aantal transformatiewoningen...

Hypotheker pleit voor herinvoering bouwquota voor gemeenten en provincies

Hypotheker pleit voor herinvoering bouwquota voor gemeenten en provincies

De Hypotheker pleit voor nieuwbouwquota voor gemeenten en provincies. Dit omdat de vooruitzichten op de woningmarkt erg somber zijn. Volgens de Hypotheker geven...

Starters negatief over eigen kansen woningmarkt

Starters negatief over eigen kansen woningmarkt

Slechts 35 procent van de starters dicht zichzelf op de huidige markt kansen toe op een eigen woning. Dit blijkt uit de eerste resultaten van de Startersmonitor...

Prijsstijging koopwoningen loopt opnieuw op

Prijsstijging koopwoningen loopt opnieuw op

Bestaande koopwoningen waren in september 18,5 procent duurder dan een jaar eerder. Dat is de grootste prijsstijging na juli 2000. De prijsstijging zwakte in 2019...

ABN Amro: “Woningmarkt op kookpunt”

ABN Amro: “Woningmarkt op kookpunt”

ABN Amro past haar woningmarktramingen opnieuw aan. De aanhoudende prijsstijging zorgt er volgens de bank voor dat het gemiddelde van dit jaar hoger zal uitkomen...