"Hypotheekadviseurs verkopen veelal gebakken lucht met abonnementen"

Document gesprek kantoor via Pixabay

De serviceabonnementen die veel hypotheekadviseurs bij het afsluiten van een hypotheek verkopen, stellen niets voor. Dat stellen de Consumentenbond en Ikbenfrits (IBF) na bestudering van achttien abonnementen. Wat de adviseurs aanbieden, valt veelal al onder de wettelijke zorgplicht of zijn nonsensdiensten. De Consumentenbond wil dat adviseurs "informatie op hun website zetten over de kosten en de inhoud van hun serviceabonnementen. Ook moeten ze daarbij vermelden waar consumenten recht op hebben zónder abonnement. Zo kunnen consumenten op een zelfgekozen moment zelf een afweging maken en  aanbieders met elkaar vergelijken".

De bond: "Bijna alle abonnementen bevatten diensten als: beheer van de hypotheek, beantwoorden van vragen over het product of advies, gewijzigde klantgegevens verwerken of een nieuw rentevoorstel doen na afloop van de rentevaste periode. Maar deze diensten vallen onder de wettelijke zorgplicht van de tussenpersoon bij het afsluiten van een financieel product. Consumenten moeten die zaken dus sowieso krijgen, zónder aanvullend abonnement en zonder bijbetaling.

"Andere aangeboden diensten, zoals: 24/7 bewaking van de hypotheek, toegang tot een veilige online omgeving en het aanmaken van een klantprofiel zijn ronduit gebakken lucht."

Onder druk gezet

Uit meldingen bij de Consumentenbond blijkt dat consumenten zich soms onder druk gezet voelen om een abonnement aan te gaan. Bijvoorbeeld wanneer een adviseur vlak voor de definitieve ondertekening van de hypotheekakte nog met het abonnement komt aanzetten. Of door de klant voor te spiegelen dat hij zonder abonnement hoge uurtarieven moet betalen. En dat voor elke keer als hij een vraag over zijn hypotheek heeft.

De Consumentenbond bekeek samen met onafhankelijk hypotheekadviseur IBF abonnementen van zeven grote hypotheekketens, drie grote intermediairs en acht kleinere advieskantoren. IBF biedt zelf geen service-abonnementen aan. De adviseurs bieden serviceabonnementen aan voor nazorg en als aanvulling op het verstrekte hypotheekadvies. De kosten hiervoor variëren van zeven tot 50 euro per maand.

Reactie toevoegen

 

Reacties

Albert van der Poll - Van der Poll Financiële Diensten 28 oktober 2021

De Consumentenbond switcht weer eens moeiteloos tussen "zwaar overbetaald voor maar een paar uurtjes werk" en de initiële beloning koppelen aan zo ongeveer alles wat na het afsluiten de komende dertig jaar geregeld moet want dat valt dan allemaal onder de betaling bij het afsluiten. De wettelijke nazorg is een vrij beperkt geheel is mij altijd voorgehouden. Het is juist veel zuiverder om alleen beloond te worden voor de werkzaamheden die je op dat moment verricht. In de toekomst kan je dan bij een vraag naar dienstverlening een afspraak maken over werkzaamheden en kosten, en mocht die consument het dan te duur vinden, dan kan zij heel eenvoudig elders advies vragen. Het is dan ook helemaal niet handig om veel kosten voor jarenlange toekomstige dienstverlening in de kosten rondom afsluiten op te nemen.

Chris de Bruin - Bureau mr. de Bruin 27 oktober 2021

Ik heb het betreffende artikel gelezen. Wat in elk geval niet klopt, is het rijtje diensten dat al onder de wettelijke zorgplicht zou vallen als de hypotheek eenmaal loopt. De basis voor dat rijtje is artikel 4:20 lid 3 WFT. Kort gezegd staat daar in, dat wanneer er iets wezenlijks verandert in de informatie die voor de klant van belang is en die informatie was bij het tot stand komen van de hypotheek voor de klant van belang, de adviseur die gewijzigde informatie aan de klant moet geven. Let wel: informatie. Dat is iets anders dan advies. In de hypotheekwereld is een mooi voorbeeld van de hier neergelegde verplichting dat wanneer de renteaftrek (versneld) wordt afgebouwd, je als adviseur je klant daarop moet wijzen. Dat kan met een collectieve nieuwsbrief of een persoonlijk mailtje. Als de klant vervolgens advies van je zou willen over wat hij nu het beste (in zijn huidige situatie) kan doen, vraagt hij dus om advies (dat is veel meer dan informatie en valt daarom al buiten de wettelijke zorgplicht) en bovendien zal dat advies dan gegeven worden in een nieuwe situatie (namelijk die van nu) en wordt de adviseur dus gewoon aan het werk gezet voor nieuwe dienstverlening. Of de adviseur dat advies gaat verstrekken aan de klant, heeft niets te maken met de wettelijke zorgplicht van de WFT, en alles met hetgeen klant en adviseur daarover zijn overeengekomen, al dan niet in een serviceabonnement. Beste mensen van de consumentenbond, ik heb ook een (gratis!) advies voor jullie: verdiep je in de materie voordat je aan onnodige stemmingmakerij doet, ofwel houd je bij je leest en blijf strijkijzers testen.

Hans - bvdl 27 oktober 2021

Wat een stemmingmakerij weer. Het aanbieden van een nieuw rentecontract valt helemaal niet onder de wettelijke nazorg. Kan ook niet want voor een advies zal je toch echt de hele situatie opnieuw moeten inventariseren want na bijvoorbeeld 10 of 20 jaar is er heel veel gewijzigd bij de klant. Het 'bewaken' van de hypotheek kost de adviseur ook geld, software is niet gratis. Kantoorruimte ook niet. Het is volstrekt logisch dat een adviseur kosten doorberekend aan de klant met een abonnement. Waarom nazorg (buiten het werkelijk wettelijk verplichte) leveren zonder vergoeding? Voor elke nazorg behandeling bij mijn tandarts of huisarts krijg ik ook een factuur en de dealer waar ik mijn auto heb gekocht doet jaarlijks geen gratis onderhoudsbeurt. Heel logisch.

Meer over
Adfiz in gesprek met Consumentenbond over onderzoek serviceabonnementen

Adfiz in gesprek met Consumentenbond over onderzoek serviceabonnementen

Adfiz gaat het gesprek aan met de Consumentenbond, die stelt dat serviceabonnementen van hypotheekadviseurs vaak gebakken lucht zijn. Adfiz: "De Consumentenbond...

Adviseur Visser reageert op artikel Consumentengids 'Betalen voor gebakken lucht'

Adviseur Visser reageert op artikel Consumentengids 'Betalen voor gebakken lucht'

In De Consumentengids nummer 11 van november 2021 staat een artikel met als titel Betalen voor gebakken lucht. Het artikel gaat over Serviceabonnementen die bij...

Heeft de klant ‘recht’ op gratis wettelijke nazorg?

Heeft de klant ‘recht’ op gratis wettelijke nazorg?

In De Consumentengids nummer 11 van november 2021 staat op pagina 51 t/m 53 een artikel genaamd: Betalen voor gebakken lucht. Het artikel gaat over Serviceabonnementen...

OvFD herkent zich niet in berichtgeving Consumentenbond

OvFD herkent zich niet in berichtgeving Consumentenbond

De OvFD zegt zich niet te herkennen in de berichtgeving van de Consumentenbond dat de serviceabonnementen van hypotheekadviseurs voornamelijk gebakken lucht verkopen....

Consumentenbond roept reisaanbieders op verzekeringsinformatie op orde te brengen

Consumentenbond roept reisaanbieders op verzekeringsinformatie op orde te brengen

Verschillende reisaanbieders adviseren reisverzekeringen die reizen naar oranje gebieden niet dekken. Dat stelt de Consumentenbond. De bond: “Zo blijkt...

Honderden euro’s verschil in notaristarieven schenken op papier

Honderden euro’s verschil in notaristarieven schenken op papier

De tarieven die notarissen hanteren voor het opstellen van een overeenkomst voor schenken op papier lopen flink uiteen. Dat blijkt uit onderzoek van de Consumentenbond....

Akkoord compensatieregeling om te hoge rentes ABN Amro

Akkoord compensatieregeling om te hoge rentes ABN Amro

De Consumentenbond en ABN Amro zijn het eens geworden over een compensatieregeling voor klanten van de bank die in het verleden te veel rente betaalden over hun...

Alle consumenten in woekerpoliszaak Allianz uitbetaald

Alle consumenten in woekerpoliszaak Allianz uitbetaald

Alle consumenten met een woekerpolis van Allianz die zich hebben aangesloten bij de claimactie van de Consumentenbond, zijn uitbetaald. Meer dan 99 procent van de...

Verbond: "Consumentenbond te kort door de bocht"

Verbond: "Consumentenbond te kort door de bocht"

Het Verbond van Verzekeraars bestrijdt de conclusie van de Consumentenbond dat de autoverzekeringspremies onnodig blijven stijgen. Het Verbond: "Volgens de Consumentenbond...

Consumentenbond: "Kloof tussen autopremie en schadelast groeit"

Consumentenbond: "Kloof tussen autopremie en schadelast groeit"

De kloof tussen wat autoverzekeraars opstrijken aan premies en wat zij uitkeren aan schadevergoeding aan klanten wordt steeds groter. Dat concludeert de Consumentenbond...