Hypotheekshop: doelgroepsegmentatie steeds populairder bij geldverstrekkers

Huis te koop (aangekocht) 2018 TB

In het derde kwartaal van 2021 zijn consumptief bijlenen en de toetsing op werkelijke lasten steeds bepalender geworden, aldus De Hypotheekshop, die verder constateert dat geldverstrekkers steeds meer aan doelgroepsegmentatie doen.

Twee hypotheekvoorwaarden die de laatste jaren heel bepalend zijn geworden, zijn het lenen met een ander bestedingsdoel dan de eerste eigen woning (consumptief) en het hanteren van een lichtere inkomenstoets voor bepaalde situaties als er sprake is van een aflossingsvrije hypotheek (werkelijke lasten), aldus De Hypotheekshop. "Beide voorwaarden zijn basaal voor het kunnen invullen van de wens van een woningeigenaar; pas daarna komen andere belangrijke voorwaarden, zoals een meedalende rente tijdens de looptijd van de hypotheek. Vooral de toetsing op werkelijke lasten neemt snel toe, waarbij ook ruimte ontstaat voor andere situaties dan senioren die goedkoper gaan wonen of het één op één oversluiten van een bestaande hypotheek plus de bijkomende kosten. Zoals oversluiten plus verhogen voor een verbouwing, onder voorwaarde dat de totale lasten van de nieuwe financiering lager uitvallen dan die van de oude hypotheek. Voorwaarden die samenhangen met de aankoop van een woning, laten juist over de hele linie een daling zien."

Door onder meer een veranderende samenleving met meer verscheidenheid aan inkomens, onderpanden, nationaliteiten en samenlevingsvormen is er de laatste jaren een toename aan geldverstrekkers die zich met specifiek beleid richten op zelfstandigen, flexwerkers, nieuwbouw en senioren. En nieuwe groepen verschijnen aan de horizon. Andere aanbieders haken ook op deze trend in. "Vaak mikken ze dan op verduurzaming en expats. Recent zien we tevens een toename aan geldverstrekkers die zich richten op duurhuurders en afwijkende onderpanden als kangoeroewoningen; een combinatie van twee (zelfstandige) woningen of wooneenheden onder één dak. Er ontstaat verder meer ruimte voor kopers die geen liefdesrelatie hebben met elkaar, maar vrienden zijn of een familierelatie (broer/zus of ouder/kind) hebben. Niet-grootbanken werken daarbij wel zoveel mogelijk met een standaard acceptatiekader, zodat de beoordeling van een aanvraag efficiënt verloopt."

Reactie toevoegen

 
Hypotheekshop: stijging hypotheekrente vlakt af

Hypotheekshop: stijging hypotheekrente vlakt af

De stijging van de hypotheekrente, die sinds februari in een hoog tempo doorzette, lijkt enigszins af te vlakken, aldus de Hypotheekshop. Volgens de Hypotheekshop...

Hypotheekrente in hoog tempo op weg naar de drie procent

Hypotheekrente in hoog tempo op weg naar de drie procent

Kwamen de meeste rentetarieven op 20 en 30 jaar vast de afgelopen weken al boven de drie prrocent uit, nu lijkt het een kwestie van enkele weken (eind april) voordat...

Hypotheekshop: hypotheekrente steeg 1 procentpunt in eerste kwartaal

Hypotheekshop: hypotheekrente steeg 1 procentpunt in eerste kwartaal

De hypotheekrente is in het eerste kwartaal gestegen van 1,49 procent rond de jaarwisseling naar 2,48 procent op 1 april 2022. In totaal is de gemiddelde hypotheekrente...

"Beter voorlichten over impact private lease op leencapaciteit"

"Beter voorlichten over impact private lease op leencapaciteit"

De Hypotheekshop roept op tot betere voorlichting over private lease en de gevolgen voor de leencapaciteit. De adviesketen: “Klanten realiseren zich vaak niet...

Februari verpulvert recordaantal verhogingen hypotheekrente

Februari verpulvert recordaantal verhogingen hypotheekrente

Maar liefst 151 keer verhoogde een geldverstrekker in februari de hypotheekrente. Verreweg het hoogste maandaantal sinds de start door De Hypotheekshop van de registratie...

Hypotheekshop: opnieuw uitzonderlijke stijging hypotheekrente

Hypotheekshop: opnieuw uitzonderlijke stijging hypotheekrente

"Voor de tweede week op rij hebben bijna alle actieve geldverstrekkers hun rentetarieven verhoogd. Dat zorgt voor een weekstijging van de gemiddelde hypotheekrente...

Hypotheekshop: records sneuvelen in 2022

Hypotheekshop: records sneuvelen in 2022

Zoals eerder de Van Bruggen Adviesgroep al constateerde, onderschrijft nu ook de Hypotheekshop dat de hypotheekrentes omhoog knallen. "De berichten over de stijgende...

Hypotheekshop: jaar begint met renterecord

Hypotheekshop: jaar begint met renterecord

Sinds 2016 is het aantal renteverhogingen door geldverstrekkers nog niet zo hoog geweest en daarmee is dit jaar gestart met een nieuw renterecord, aldus De Hypotheekshop....

Hypotheekshop: hypotheekvoorwaarden weerspiegelen overspannen woningmarkt

Hypotheekshop: hypotheekvoorwaarden weerspiegelen overspannen woningmarkt

De populairste hypotheekvoorwaarden weerspiegelen de extremere woningmarkt, aldus De Hypotheekshop. In 2021 was de belangrijkste hypotheekvoorwaarde: het verzilveren...

Hypotheekshop: rentestijging zal beperkt blijven

Hypotheekshop: rentestijging zal beperkt blijven

Hoewel deze week dertig actieve geldverstrekkers hun hypotheektarieven hebben verhoogd, verwacht de Hypotheekshop dat de rentestijging in 2022 beperkt zal blijven. ...