Hypotheekshop: stijging hypotheekrente vlakt af

geld en tijd (pixabay)

De stijging van de hypotheekrente, die sinds februari in een hoog tempo doorzette, lijkt enigszins af te vlakken, aldus de Hypotheekshop.

Volgens de Hypotheekshop valt dit af te lezen aan de weekstijging (gemiddeld +0,06% ten opzichte van de week ervoor +0,15%) en aan het aantal renteverhogingen dat deze week door geldverstrekkers werd doorgevoerd (26 ten opzichte van de week ervoor 43). Per saldo is de hypotheekrente inmiddels met bijna 2%-punt gestegen ten opzichte van het laagtepunt van september 2021.

Gevolg van de hogere hypotheekrente is dat maandlasten stijgen en de leencapaciteit daalt. "In vergelijking met februari, de maand met gemiddeld de langste renteduur (20 jaar), kiezen veel aanvragers op dit moment voor kortere renteperioden. Vooral het aandeel van 10 jaar vast is flink toegenomen, terwijl 20 en ook 30 jaar vast juist in aandeel afnemen. Daarmee zakt de gemiddelde renteduur in de lopende maand mei tot onder de 17 jaar (16,9 jaar)."

Mensen die in de afgelopen jaren een hypotheek hebben afgesloten, merken als ze willen gaan verhuizen (al niet in verband met een echtscheiding) dat de huidige rentetarieven inmiddels een stuk hoger liggen, zegt de Hypotheekshop. "Daarom kiezen steeds meer consumenten ervoor om de hypotheekrente van de oude hypotheek in een dergelijke situatie mee te nemen naar hun nieuwe hypotheek. Bijna alle aanbieders kennen een verhuisregeling, al zijn er wel verschillen. Belangrijke aspecten zijn de vraag of de huidige geldverstrekker een overbruggingsfinanciering faciliteert, binnen hoeveel maanden na aflossing van de oude hypotheek er gebruik kan worden gemaakt van de verhuisregeling, en of de oude woning al moet zijn verkocht."

Ook wijst de Hypotheekshop op de verschillen tussen geldverstrekkers in het splitsen van de hypotheek.
"Kunnen bij een echtscheiding beide ex-partners voor de helft gebruik maken van de verhuisregeling? Meestal is dat niet mogelijk en dient de rente te worden toebedeeld aan een van hen. Ook kan bij sommige financiers de rente alleen worden meegenomen, als het betreffende leningdeel ongewijzigd wordt voortgezet. Dat kan een probleem zijn als er bijvoorbeeld op inkomen minder kan worden geleend dan voorheen of als de aflosvorm in verband met de fiscaliteit moet worden aangepast. Het zou praktisch zijn als geldverstrekkers in hun beleid concreter gaan benoemen hoe zij omgaan met dit soort aspecten."

Reactie toevoegen

 
Hypotheekshop: starters kiezen minder vaak voor aflossingsvrij

Hypotheekshop: starters kiezen minder vaak voor aflossingsvrij

Starters financieren steeds minder met een deel aflossingsvrij, aldus De Hyptheekshop. "Door de hogere hypotheekrente is het verschil in netto maandlasten met een...

Alleen deze maand nog renteaanpassing zonder taxatiekosten

Alleen deze maand nog renteaanpassing zonder taxatiekosten

Tot eind van deze maand kan voor renteaanpassing (afhankelijk van het beleid van de betreffende geldverstrekker) nog gebruik worden gemaakt van de WOZ-beschikking....

Tien jaar vast populairste renteperiode

Tien jaar vast populairste renteperiode

Tien jaar vast is sinds een paar weken weer de populairste renteperiode, aldus De Hypotheekshop. De adviesketen: “Sinds 2018 kozen de meeste consumenten bij...

Hypotheekrente in hoog tempo op weg naar de drie procent

Hypotheekrente in hoog tempo op weg naar de drie procent

Kwamen de meeste rentetarieven op 20 en 30 jaar vast de afgelopen weken al boven de drie prrocent uit, nu lijkt het een kwestie van enkele weken (eind april) voordat...

Hypotheekshop: hypotheekrente steeg 1 procentpunt in eerste kwartaal

Hypotheekshop: hypotheekrente steeg 1 procentpunt in eerste kwartaal

De hypotheekrente is in het eerste kwartaal gestegen van 1,49 procent rond de jaarwisseling naar 2,48 procent op 1 april 2022. In totaal is de gemiddelde hypotheekrente...

"Beter voorlichten over impact private lease op leencapaciteit"

"Beter voorlichten over impact private lease op leencapaciteit"

De Hypotheekshop roept op tot betere voorlichting over private lease en de gevolgen voor de leencapaciteit. De adviesketen: “Klanten realiseren zich vaak niet...

Februari verpulvert recordaantal verhogingen hypotheekrente

Februari verpulvert recordaantal verhogingen hypotheekrente

Maar liefst 151 keer verhoogde een geldverstrekker in februari de hypotheekrente. Verreweg het hoogste maandaantal sinds de start door De Hypotheekshop van de registratie...

Hypotheekshop: opnieuw uitzonderlijke stijging hypotheekrente

Hypotheekshop: opnieuw uitzonderlijke stijging hypotheekrente

"Voor de tweede week op rij hebben bijna alle actieve geldverstrekkers hun rentetarieven verhoogd. Dat zorgt voor een weekstijging van de gemiddelde hypotheekrente...

Hypotheekshop: records sneuvelen in 2022

Hypotheekshop: records sneuvelen in 2022

Zoals eerder de Van Bruggen Adviesgroep al constateerde, onderschrijft nu ook de Hypotheekshop dat de hypotheekrentes omhoog knallen. "De berichten over de stijgende...

Hypotheekshop: jaar begint met renterecord

Hypotheekshop: jaar begint met renterecord

Sinds 2016 is het aantal renteverhogingen door geldverstrekkers nog niet zo hoog geweest en daarmee is dit jaar gestart met een nieuw renterecord, aldus De Hypotheekshop....