Hypotheker pleit voor herinvoering bouwquota voor gemeenten en provincies

Michel van den Akker nieuwe directievoorzitter De Hypotheker

De Hypotheker pleit voor nieuwbouwquota voor gemeenten en provincies. Dit omdat de vooruitzichten op de woningmarkt erg somber zijn.

Volgens de Hypotheker geven de nieuwe door het Nibud vastgestelde woonquotes geven een weinig hoopgevend beeld voor de huizenmarkt in 2022. "Alles wijst erop dat de impasse op de huizenmarkt voorlopig niet wordt doorbroken. Voor vrijwel alle huishoudens blijft het bedrag voor de maximale hypotheek namelijk gelijk of is sprake van een lichte daling, blijkt uit eigen berekeningen van De Hypotheker. Alleenstaanden met een inkomen tot 45.000 euro kunnen weliswaar enkele duizenden euro’s meer lenen als de rente lager dan 2 procent is, maar dat zet geen zoden aan de dijk nu de gemiddelde huizenprijs ruim boven de vier ton ligt."

De woonquote is het percentage van het inkomen dat aan woonlasten besteed mag worden. De uitkomst hiervan is afhankelijk van het toetsingsinkomen, de verschillende rentestanden en de leefsituatie. De Hypotheker heeft haar berekeningen gebaseerd op de bruto jaarinkomens van een- en tweeverdieners en gaat hierbij uit van gelijkblijvende salarissen. Door de vrijwel gelijkblijvende of licht dalende leencapaciteit wordt het ook in 2022 niet eenvoudiger een woning te vinden. Zo bedraagt de gemiddelde verkoopprijs van een woning ruim 400.000 euro en lijkt er geen einde te komen aan de prijsstijgingen.

“Om deze impasse te doorbreken, is het écht noodzakelijk dat het nieuwe kabinet een minister van Wonen benoemt die erop toeziet dat tot 2030 daadwerkelijk één miljoen huizen gebouwd worden”, benadrukt directievoorzitter Michel van den Akker. “Het is belangrijk dat er zowel starters- als seniorenwoningen bijkomen. Als de doorstroming van senioren een impuls krijgt, komen er meer woningen beschikbaar voor mensen die groter willen wonen. Zij bieden op hun beurt weer een starterswoning te koop aan. Ook het ombouwen van leegstaande kantoren naar starterswoningen gaat helpen, maar ook dit zal niet voldoende zijn. Daarom pleiten wij ervoor dat de nieuwe minister, net als in de jaren tachtig, quota aan provincies en gemeentes oplegt om te waarborgen dat er voldoende nieuwbouwwoningen worden gebouwd.”

 

 

Reactie toevoegen

 
Het vuur van... Jasper Cuijten

Het vuur van... Jasper Cuijten

(Het vuur van.... Jasper Cuijten, directeur Business Development De Hypotheker, in VVP 1, 2023)Er zijn veel prachtige mensen in onze sector die elke dag het beste...

Prijsdaling koopwoningen in februari

Prijsdaling koopwoningen in februari

In februari waren de prijzen van koopwoningen voor het eerst sinds april 2014 lager dan in dezelfde maand een jaar eerder. Bestaande koopwoningen waren gemiddeld...

RaboResearch: betaalbaarheid woningen verbetert

RaboResearch: betaalbaarheid woningen verbetert

“Dit jaar wisselen waarschijnlijk 183.000 huizen van eigenaar, we denken dat dat er volgend jaar 193.000 zijn.” Dat schrijven economen van RaboResearch...

Adviseurs: huur- en hypotheeklasten liggen vaak te ver uit elkaar

Adviseurs: huur- en hypotheeklasten liggen vaak te ver uit elkaar

Adviseurs vinden dat huur- en hypotheeklasten vaak te ver uit elkaar liggen, blijkt uit flitsonderzoek van MUNT en Nationale Hypotheekbond onder 200 adviseurs. 91...

Hypotheker: "Nog geen daadwerkelijk keerpunt in hypotheekmarkt"

Hypotheker: "Nog geen daadwerkelijk keerpunt in hypotheekmarkt"

Het totale aantal hypotheekaanvragen is in februari met 45 procent gestegen in vergelijking met januari dit jaar, aldus De Hypotheker. Het aantal hypotheekaanvragen...

Slechts negentien procent starters verwacht dit jaar eerste huis te kopen

Slechts negentien procent starters verwacht dit jaar eerste huis te kopen

Nog maar één op de vijf Nederlandse starters verwacht in de komende twaalf maanden hun eerste huis te kopen. Een kwartaal geleden gold dit nog voor...

Prijsstijging koopwoningen nam af in januari

Prijsstijging koopwoningen nam af in januari

Bestaande koopwoningen waren in januari 1,1 procent duurder dan een jaar eerder. Een maand eerder bedroeg de stijging 2,7 procent. Het is de laagste prijsstijging...

Gemiddelde hypotheekrente stijgt weer

Gemiddelde hypotheekrente stijgt weer

De gemiddelde hypotheekrente laat voor het eerst sinds begin januari weer een lichte stijging zien. Volgens De Hypotheker is dit het gevolg van het recente besluit...

Nationaal Fonds Betaalbare Koopwoningen

Nationaal Fonds Betaalbare Koopwoningen

Om starters te helpen een betaalbare koopwoning op de markt te vinden, realiseert het kabinet een Nationaal Fonds Betaalbare Koopwoningen met een budget van 40 miljoen....

Vijftien procent minder woningen verkocht in 2022

Vijftien procent minder woningen verkocht in 2022

In 2022 zijn 193.103 woningen verkocht, bijna vijftien procent minder dan in 2021. In 2022 waren bestaande koopwoningen gemiddeld 13,6 procent duurder dan het jaar...