"Inflatie zet rem op verduurzaming woningen"

Huis woning groen verduurzaming via Pixabay

De hogere energieprijzen en -rekeningen, hebben de wens tot woningverduurzaming in Nederland flink aangewakkerd. Tweederde doet al aan ‘kleine’ besparingsmaatregelen, zoals de thermostaat enkele graden lager (65%) en korter douchen (61%). De volgende stap in verduurzaming is lastiger, omdat de prioriteit nu bij de eigen portemonnee ligt door duurdere boodschappen. Dit blijkt uit het MeMo2-trendonderzoek 2023 over duurzaam wonen in opdracht van Centraal Beheer.

Makkelijke en relatief goedkope maatregelen, zoals het zelf plaatsen van tochtstrippen en radiatorfolie, zijn inmiddels in vele honderdduizenden woningen uitgevoerd. Deze twee maatregelen zijn zo het meest toegenomen in de top 10 van woningverduurzamingsmaatregelen ten opzichte van de vorige meting eind 2022. Naast Ledlampen – nog altijd op één – zijn dit ‘snelle oplossingen’ die zichzelf relatief snel terugverdienen.

De drempel naar een volgende verduurzamingstap ligt vaak een stuk hoger, merkt Jaap de Groot, Innovation Lead Duurzaam Wonen & Klimaatwinkel van Centraal Beheer: "Dat komt door extra kosten, meer inspanningen en complexiteit van de maatregelen. We zien dat duurdere oplossingen daarom soms worden uitgesteld.’ De rem op aanschaf van zonnepanelen komt volgens hem ook door de onduidelijkheid over afschaffing van de salderingsregeling: ‘Een op de vier enquête-deelnemers (23%) noemt deze onzekerheid als reden van uitstel.:"

Nadat de Tweede Kamer het wetsvoorstel met een aantal wijzigingen op 7 februari aannam, is het afwachten of de Eerste Kamer de wet goedkeurt. De Groot: ‘Daarnaast spelen onzekerheid over de prijsontwikkeling van energie, lonen, inflatie en de onrust rond Oekraïne. Dit leidt tot keuzes, want je kunt je geld maar één keer uitgeven.’ Tegelijk leidt het wachten op nieuwe technologie tot uitstelgedrag, vooral bij woningeigenaren.

Bewoners, eigenaren en hypotheekverstrekkers hebben samen belang bij goede en veilig verduurzaamde woningen, stelt Centraal Beheer. "Dit komt de waardeontwikkeling, verhandelbaarheid en risicobeheersing van het onderpand ten goede."

Om verdere verduurzaming aan te moedigen werkt Centraal Beheer aan de invoering van een rentekorting op het deel van de hypotheek dat klanten gebruiken voor het verduurzamen van hun woning. De Groot: ‘Verwachting is dat we deze rentekorting op het groene leningsdeel rond de zomer kunnen aanbieden. Bij het verduurzamen van hun woning dalen voor klanten dan niet alleen hun energiekosten, maar ook de maandlasten. Zo maken we met elkaar de wereld een stukje duurzamer."

Reactie toevoegen

 
Geef groen advies

Geef groen advies

(Partner in kennis Centraal Beheer in katern Duurzaam Advies in VVP 06-2022) Duurzaamheid blijft ‘hot’. De noodzaak voor een groener leefklimaat staat...

Woonfonds wordt Centraal Beheer in 2024

Woonfonds wordt Centraal Beheer in 2024

In 2024 gaan alle hypotheken van Woonfonds over naar Centraal Beheer, net als Woonfonds een hypotheekmerk van Achmea. “Zo besparen we op kosten en houden...

Centraal Beheer helpt VvE’s bij verduurzamen appartementen

Centraal Beheer helpt VvE’s bij verduurzamen appartementen

Centraal Beheer heeft een aanpak ontwikkeld die VvE’s wil stimuleren en helpen bij verduurzaming van appartementen. De aanpak loopt van inzicht, begeleiding...

Verduurzaming woning vaak met eigen geld betaald

Verduurzaming woning vaak met eigen geld betaald

Grootste struikelblok om de woning te verduurzamen, is nog steeds onvoldoende geld. Dit speelt bij een derde van de in opdracht van Centraal Beheer ondervraagden....

Centraal Beheer: bereidheid tot verduurzaming woning is groot

Centraal Beheer: bereidheid tot verduurzaming woning is groot

Bijna de helft van de Nederlanders wil de woning (huur en koop) verdergaand verduurzamen, zo blijkt uit het tweede MeMo2-trendonderzoek van november, uitgevoerd...

Een digitale toekomst kan niet zonder klantrelaties

Een digitale toekomst kan niet zonder klantrelaties

(Partner in kennis Centraal Beheer in katern Digitale Revolutie in VVP 4-2022) Centraal Beheer staat hoog aangeschreven als het om klantcontact gaat. ‘Even...

Veel deeltijdwerkers bereid om meer uren te werken

Veel deeltijdwerkers bereid om meer uren te werken

Meer dan een derde van de parttimers is bereid om bij te dragen aan een oplossing voor het personeelstekort. Dat blijkt uit onderzoek van Centraal Beheer. De verzekeraar...

Centraal Beheer start pilot e-bikes bij autoreparatie

Centraal Beheer start pilot e-bikes bij autoreparatie

Centraal Beheer is gestart met een pilot bij schadeherstellers om bij reparatie van een auto een e-bike mee te geven in plaats van een vervangende auto. De pilot...

Centraal Beheer lanceert 62e ‘Even Apeldoorn bellen’-commercial

Centraal Beheer lanceert 62e ‘Even Apeldoorn bellen’-commercial

Centraal Beheer heeft de 62ste commercial met als titel 'Container' uitgebracht in de serie  ‘Even Apeldoorn bellen’.  Het is de langstlopende...

Mobiele escaperoom rijdt door Nederland

Mobiele escaperoom rijdt door Nederland

(Partner in Kennis Centraal Beheer in VVP Special Digitale Innovatie 2022) Elke adviseur kent Centraal Beheer als schadeverzekeraar door de legendarische “Even...