Jongeren willen Nederland verlaten vanwege situatie huizenmarkt

Hergen Dutrieux

Vier op de tien Nederlandse jongeren (22 tot 35 jaar) heeft vanwege de huidige situatie op de woningmarkt wel eens overwogen om te emigreren. Dit blijkt uit de Startersbarometer van Viisi Hypotheken, een periodiek onderzoek onder 1.020 Nederlanders tussen de 22 en 35 jaar oud, uitgevoerd door PanelWizard. Vijftig procent van de jongeren vindt dat de oververhitte huizenmarkt een rem zet op hun ontwikkeling.

Het percentage jongeren dat zich geremd voelt in hun ontwikkeling is met 55 procent het hoogst in de leeftijdscategorie 30 tot 35 jaar. Onder twintigers bedraagt dit 47 procent. “Waar je in het verleden vaak al als twintiger een eerste woning kocht, is dit nu nog maar voor een enkeling weggelegd”, zegt Hergen Dutrieux, co-founder van Viisi Hypotheken. “Jongeren moeten hierdoor langer duur huren, waardoor ze logischerwijs pas op latere leeftijd de stap zetten naar samenwonen, trouwen en/of gezinsuitbreiding. Dat een groot gedeelte van hen zelfs overweegt om te emigreren, laat zien hoe groot de wanhoop is.”

Bijna acht op de tien jongeren gaat ervan uit dat zij in de komende twaalf maanden geen eigen woning (kunnen) kopen. Als een gevolg hiervan zegt een kwart van alle jonge Nederlanders dat zij momenteel gedwongen met huisgenoten (anders dan een partner of gezin) woont. Van hen zou 57 procent – wanneer mogelijk – het liefst vandaag nog verhuizen. Dutrieux: “Het lijkt erop dat Nederlandse jongeren onevenredig hard geraakt worden door de huidige situatie op de woningmarkt. Niet alleen woont bijna een kwart van de ondervraagden hierdoor tegen zijn zin met huisgenoten, het CBS stelde eerder dit jaar dat één op de vijf Nederlandse jongeren tot 35 jaar nog bij zijn of haar ouders woont. Om er toch tussen te komen, zien we dat jonge koopstarters steeds grotere risico’s nemen, zoals overbieden en/of hun studieschuld verzwijgen. De kans neemt daardoor toe dat zij in de toekomst het slachtoffer worden van een eventuele daling van de huizenprijzen. Het is aan de overheid om deze gevaarlijke spiraal te doorbreken en tot een duurzame oplossing te komen.”

Terwijl de Nederlandse overheid juist recent maatregelen heeft getroffen om de positie van starters te verbeteren, is het grootste gedeelte van de ondervraagden weinig optimistisch over hun toekomstige kansen op de woningmarkt. Zo noemt maar liefst 82 procent een eigen koopwoning op dit moment onbereikbaar. Negen op de tien ondervraagden verwachten zelfs dat hun positie het aankomende kwartaal verder zal verslechteren. Dutrieux: “Het lijkt erop dat de oververhitte huizenmarkt een groot gedeelte van de starters financieel buitenspel heeft gezet. De oplossing voor dit probleem is in mijn optiek niet een verdere versoepeling van de leenregels, omdat je hiermee de relatieve positie van starters niet verbetert. Logischer is een pakket van maatregelen dat de gemiddelde huizenprijs niet nóg verder opdrijft. Denk hierbij aan het afschaffen van de hypotheekrenteaftrek, een belasting op verkoopwinst of het weren van beleggers in populaire woongebieden. Ook iets eenvoudigs als een ruimere wettelijke bedenktermijn bij aankoop, zou starters helpen.”

 

Reactie toevoegen

 

Reacties

Gerda - n.v.t. 18 september 2021

@Ron van Os, (haha, gelukkig is mijn vorige reactie niet geplaatst!!) Omdat jij reageert op een manier zoals de huidige woningzoekenden ook reageren, heb ik jou uitgelegd hoe de financiële markt en de beleggingsmarkt in elkaar zit. Ik vind jouw reactie de financiële beleggingswereld onwaardig.

Paul van Brederode - van Brederode Financieel Adviseurs 18 september 2021

Ik denk Gerda zegt dat onze NL regering nog een paar dingetjes mag beslissen, zoals mondkapjes wel of niet dragen, een lockdown en een QR code, maar dat het echte 'beleid' ergens anders gemaakt wordt. Klopt dat Gerda?

Ron van Os - Van Os Pensioen Consultancy B.V. 18 september 2021

Gerda, Kan je in een paar korte zinnen zeggen wat je nu eigenlijk wilt

Gerda - n.v.t. 17 september 2021

@Ron van Os, Toen ik jong was, werden er ook premie A B en C woningen gebouwd, en moest deze premie terugbetaald worden wanneer de woning doorverkocht werd voor een termijn van 10 jaar, en verviel de premie sowieso als de toegezegde koopwoning toevallig 1 m2 meer grond had dan de afgesproken koopsom. Maar destijds - in de 70er- en 80er jaren - zijn de hypotheekrentes daarentegen menigmaal de pan uitgerezen en stonden die op 8% tot 11 %! Reken daarbij dat bij een startend gezinnetje de man na een paar jaren de enige kostwinner werd, dan moge je zelf als financieel adviseur kunnen berekenen, dat een ouder Jan Modaal-echtpaar dat tegen de pensioenleeftijd zit, heeft moeten buffelen om die hypotheekrente en -aflossingen te kunnen bekostigen. Toen ik jong was, dachten veel jeugdige starters er zelfs niet over om EWBezitter te worden, maar prefereerden ze een (luxe) huurwoning van een particuliere of gemeentelijke woningcorporatie, een mooie lease-auto voor de deur en een zomer en/of wintervakantie. -------------------------------------------- Nee, en ook in de recente 'crisis'tijd van 2008-2013, bij een rentestand van 5 tot 6%, klaagde er niemand over, dat 'vermogenden de huizen wegkaapten', waar de aanbod van koopwoningen de vraag oversteeg vanwege die hoge rentestand, en banken de term 'onderwaterstaande' woningen bezigde. ---------- Zeker een Wft-pensioenadviseur zal het rijtje van minst-meest risicovolle objecten met het onderliggend rendement hebben geleerd : geld - vastgoed - obligaties -aandelen: Ook Pensioenuitvoerders en Levenverzekeraars beleggen de ingelegde premies van hun deelnemers/verzekerden immers. Dat jouw vrij waardevaste premie A,B of C woning uit het guldentijdperk 80er jaren thans in 40 jaar verdubbeld is in keiharde Euro's ligt m.i. voor de hand. En dat niet alleen de spaar- maar ook de hypotheekrentestand - OP DIT MOMENT nog zo laag is, is toch ook vanzelfsprekend? In 2013 heeft de ECB om de hele Europese Economie op te krikken, immers bankbiljetten erbij laten drukken, hetgeen een kunstmatige inflatie tot gevolg had. Daarnaast overtrof het nieuwe aanbod van Euro's de vraag naar Euro's en werd in 2013 de huidige lage hypotheek- en spaarrente ingezet. "Regering neem het heft weer eens in handen' zeg je, maar de overheid heeft het mandaat over het bijdrukken van Euro's destijds al uit handen gegeven aan ECB` aldus kamerlid dhr Henk Nijboer aan de vooravond van die handeling door de ECB. ------------- Hoelang pikt onze jeugd dat nog? zeg je... Je bedoelt 'hoelang pikt onze jeugd het nog' dat ze geen huurwoning kunnen krijgen, waar een koopwoning sowieso nooit voor iedereen weggelegd was?

Ron van Os - Van Os Pensioen Consultancy B.V. 17 september 2021

Toen ik jong was, werden er premie A B en C woningen gebouwd en waren er maar weinig vermogende particulieren die de huizen voor onze neus wegkaapten. Dan moet je nu komen: onze kinderen moeten hard sparen tegen 0% rente, terwijl de vermogenden huizenhoge rendementen behalen door hoge huren te vragen. Hoelang pikt onze jeugd dat nog? Regering neem het heft weer eens in handen in plaats van maar te blijven bakkeleien daar in Den Haag.

Paul van Brederode - van Brederode Financieel Adviseurs 17 september 2021

Dit is het gevolg van vele jaren falend beleid (lees: geen beleid) van de voorgaande kabinetten. Beloften van overheid en regering zijn op alle gebied blijken keer op keer volslagen nietszeggend en betekenen dan ook helemaal niks meer. Ik kan me evenwel niet voorstellen dat de Haagse politiek zo dom is dat ze niet hebben gezien. Maar, als dat wél het geval is, dat het wel is opgemerkt en er is bewust niks aan gedaan, dan de volgende conclusie: het geen is fálend beleid, maar gewoon "het beleid" en dat zou echt verschrikkelijk zijn. In dat verband kan ik me voorstellen dat jongeren wanhopig denken aan emigreren. Maar zeg nou zelf, wie van ons heeft daar zelf ook niet aan gedacht? Ik denk wel 80% (Het Goede Doel : België 1982 !)

Meer over
Viisi Hypotheken uitgeroepen tot beste werkgever Europa in categorie kleine bedrijven

Viisi Hypotheken uitgeroepen tot beste werkgever Europa in categorie kleine bedrijven

Viisi Hypotheken is voor de eerste keer in haar bestaan uitgeroepen tot beste werkgever van Europa in de categorie kleine bedrijven (tot vijftig medewerkers). Eerder...

Tom van der Lubbe: leef en werk volgens je principes

Tom van der Lubbe: leef en werk volgens je principes

“Wie niet volgens zijn principes leeft, heeft er geen. Voor mijzelf zijn dat oprechtheid, rechtvaardigheid en verantwoordelijkheid. Daar past uiteraard onze...

Purpose in praktijk in New Financial Magazine

Purpose in praktijk in New Financial Magazine

Purpose in praktijk. Dat is het thema van de herfsteditie van het New Financial Magazine, een uitgave van de stichting New Financial Forum. Een themanummer boordevol...

Viisi Hypotheken: "verleng de wettelijke bedenktermijn"

Viisi Hypotheken: "verleng de wettelijke bedenktermijn"

"Tweedeling op de woningmarkt wordt steeds groter. Have's en have not's... Door de wettelijke bedenktermijn te verlengen kun je hier iets aan doen. Het is een eenvoudige...

Viisi: één op drie jonge Nederlanders verzwijgt studieschuld bij  hypotheekaanvraag

Viisi: één op drie jonge Nederlanders verzwijgt studieschuld bij hypotheekaanvraag

Een op drie jongeren die een hypotheek aanvraagt, verzwijgt de studieschuld, zo blijkt uit onderzoek van Viisi Hypotheken onder 1055 Nederlanders tussen de 22 en...

Maak biedingen in woningmarkt transparant

Maak biedingen in woningmarkt transparant

(Hergen Dutrieux, Viisi Hypotheken, in VVP 2-2021) Op dit moment is het biedingssysteem in de woningmarkt ondoorzichtig en zelfs een beetje dubieus. Zowel kopers...

Hoe help je starters op de woningmarkt écht

Hoe help je starters op de woningmarkt écht

(Hergen Dutrieux, co-founder Viisi Hypotheken, in katern 'Hypotheken van nu!' in VVP 6-2020) Het kabinet presenteerde onlangs plannen om starters op de woningmarkt...

Het vuur van... Hergen Dutrieux

Het vuur van... Hergen Dutrieux

Er zijn veel prachtige mensen in onze sector die elke dag hun klanten het beste geven wat in hen zit. In ‘Het vuur van…’ zet VVP deze mensen...