Kees Klomp: de waarde van verweven leven

Kees Klomp 2021

"Voor de moderne, westerse mens is de natuur letterlijk en figuurlijk ver weg geraakt. We leven niet langer (massaal) in de natuur, en dus leeft de natuur ook niet langer (massaal) in ons. Wij zijn de verbinding met de natuur kwijtgeraakt, en daarmee ook de verbinding met onze natuur. Of we het nu weten of niet, en of we het nu willen of niet, wij vormen een wederzijds afhankelijk, natuurlijk onderdeel in het levensweb. Wij zijn voor ons menselijke levensbestaan volledig afhankelijk van het natuurlijke levensbestaan. We kunnen alleen voor ons levensbestaan zorgen als we voor het levensbestaan zorgen. En dus moeten we onze relatie met de natuur herontdekken en herontwikkelen", aldus Kees Klomp in een essay in de wintereditie van het New Financial Magazine met als thema 'Natuur de Baas'.

Het essay is een bewerkt fragment uit de openbare les van 11 november 2021 ter gelegenheid van de inauguratie van Kees Klomp als lector Betekeniseconomie aan de Hogeschool Rotterdam. "Betekeniseconomie is daarom geen rationele aangelegenheid, maar een relationele aangelegenheid. Het koppelt onze individuele, menselijke binnenwereld aan de collectieve, natuurlijke buitenwereld. Het levensbestaan is iets wat we in ons levensbestaan moeten leren ervaren. Als het levensbestaan onderdeel van onszelf wordt, raakt het verweven met ons levensbestaan en wordt het een levende realiteit in ons. Dat vraagt om nabijheid. Het maatschappelijke en/of natuurlijke moet persoonlijk worden. De ander moet onderdeel van onszelf worden. Hoe beter we het levensbestaan leren (h)erkennen als een wederzijds afhankelijk relatienetwerk, hoe groter de kans dat we inclusiever en constructiever gedrag gaan vertonen"

Lees HIER het essay van Kees Klomp.

Verder in deze wintereditie onder meer een interview de wereldberoemde houtventer en auteur Peter Wohlleben, een interview met Judy McAllaster (Findhorn Foundation), essays van wildernisgids Alan McSmith, Nadine Maarhuis en Heidi Leenaarts en gloedvolle betogen over ander onderwijs, anders wonen en anders omgaan met schulden. Voor wat dit laatste betreft: de stichting Over Rood kan nog wel wat ondersteuning gebruiken van financieel dienstverleners!

 

 

Reactie toevoegen

 
Meer over
Medewerkers: last of zegen?

Medewerkers: last of zegen?

"Is het tekort aan mensen het probleem of is er een dieperliggend probleem? Ik denk het laatste", aldus adviseur Maurice Van Den Hemel van Gewoon lekker leven in...

Een verzekering als kanskaart: “Meestal pakt het goed uit hoor”

Een verzekering als kanskaart: “Meestal pakt het goed uit hoor”

"Het bieden van zekerheid is de kern van verzekeren. De enige vraag is of we als branche in staat zijn om de klant die zekerheid te laten ervaren", aldus Roy van...

Nieuwe Raad van Toezicht New Financial Forum

Nieuwe Raad van Toezicht New Financial Forum

De stichting New Financial Forum heeft per 1 januari 2023 een nieuwe Raad van Toezicht. Mark Boskamp (Dukers & Baelemans) is benoemd tot voorzitter, Dick-Jan...

Alan McSmith: transformatie in de wildernis

Alan McSmith: transformatie in de wildernis

"Al meer dan drie decennia werk ik als professionele wildernis- en natuurgids. Ik heb het voorrecht door uitzonderlijk mooie omgevingen te trekken en prachtige mensen...

Waarom ik een jaar lang niks nieuws ga kopen...

Waarom ik een jaar lang niks nieuws ga kopen...

"Zowel voor ons mentale welzijn als voor het welzijn van de Aarde is consuminderen misschien wel het beste wat we kunnen doen. Daarom ben ik de uitdaging aangegaan:...

Naar een deugdelijke financiële sector

Naar een deugdelijke financiële sector

"Een betere financiële sector bereik je sneller met deugden dan met regels.  Toch wordt na iedere misstand de regelgeving aangescherpt, zonder dat er iets...

Carla Muters (NHG): vrouw aan de top

Carla Muters (NHG): vrouw aan de top

"Sinds een jaar nu mag ik me topvrouw van NHG noemen. Dat is een eer en bovendien een uiterst interessante en afwisselende job", aldus Carla Muters, voorzitter van...

Nieuwe balans centraal in wintereditie New Financial Magazine

Nieuwe balans centraal in wintereditie New Financial Magazine

Langzaam maar zeker is het zorgvuldig door ons opgebouwde systeem, dat ons lange tijd heeft gediend, aan het afbrokkelen en langzaam maar zeker zien steeds meer...

De revolutie mag beginnen

De revolutie mag beginnen

(Uit Katern Vermogensbeheer in VVP 5-2022) “Er zijn in de financiële sector zoveel mogelijkheden om diensten inclusiever en beter te maken. Drie simpele...

Jack Cox: geef ons brood en spelen

Jack Cox: geef ons brood en spelen

"Uiteindelijk boette het steeds decadenter wordende Rome langzaam maar zeker aan kracht in en heroverden steeds meer gebieden hun autonomie", aldus Jack Cox in een...