Rijkdom centraal in zomereditie New Financial Magazine

NFM 36-21 cover zomereditie

“Ware rijkdom zit van binnen. Het is weten dat je genoeg hebt, geluk voelen voor wat er is en dankbaar zijn voor de vele geschenken van het universum: de zon, de maan, de regen, de natuur, de rivieren, de dieren, onze liefde, onze talenten en onze verbeelding. Een simpel leven is een rijk leven dat bijdraagt aan het stoppen van de spiraal van vernietiging. Wie niet weet dat hij genoeg heeft, zal altijd op zoek gaan naar meer, maar nooit gelukkig worden. Zij zoeken geluk buiten zichzelf, maar ervaren geen contentment”, aldus Satish Kumar (84) in het themanummer Rijkdom van het New Financial Magazine, onderdeel van het New Financial Forum.

Kumar opende eerder dit jaar tijdens een interactieve virtuele chat fire het nieuwe hoofdstuk van de stichting New Financial Forum. Het idee om de stichting New Financial Forum op te richten, ontstond tien jaar geleden tijdens een congres waarbij Kumar een van de sprekers was. Zo’n 500 deelnemers zaten op het puntje van hun stoel. Hij legde onder meer uit dat we de oude definitie van economie weer zouden moeten omarmen. Het woord ‘economie’ stamt af van de Griekse woorden ‘oikos’ en ‘nomos’. ‘Oikos’ betekent huis, in de zin van familie, leefomgeving, dorp, land, wereld. ‘Nomos’ betekent regels. De economie is niets meer of minder dan het management van de wereld. De economie is echter onlosmakelijk verbonden met ecologie (kennis van ons thuis). Als de kennis van ons thuis ontbreekt, hoe kun je het dan managen?

In april 2021, tien jaar later opende Kumar het nieuwe hoofdstuk van het New Financial Forum. Stond de afgelopen tien jaar vooral in het teken van inspiratie, het nieuwe New Financial Forum koppelt inspiratie aan actie (samen concreet bouwen aan een nieuwe economie met de nieuwe onderdelen New Financial Inspirators en New Financial Academy. Passend, omdat Kumar zelf inspireert om tot een nieuwe economie te komen, maar dit ook voorleeft.

De zomereditie van het New Financial Forum, met als thema Rijkdom, is een hele bijzondere geworden. Alleen al het interview met kunstenaar Willard Wigan is het lezen meer dan waard. Vanwege zijn dyslexie werd hij op school als mislukt bestempeld, werd hij gepest en ging hij school vermijden. Toen hij op een dag zag dat een hond een mierennest had beschadigd, was hij zo geraakt dat hij voor de mieren kleine huisjes ging bouwen. Dit was het begin van zijn kunstenaarschap. Het gaf hem voldoening steeds kleiner te werken. Met zijn handen maakt hij de kleinste kunstwerken ter wereld. Om ze te maken, kan hij alleen tussen twee hartslagen werken. In musea is zijn werk alleen met een microscoop te zien.

Hij is nu wereldberoemd, maar daar was het hem nooit om te doen. “Ik hoop dat ik al die mensen mag bereiken die niet standaard passen in het onderwijssysteem. Ik wil deze mensen aanmoedigen om hun eigen stappen te zetten. We spreken vaak over ‘beperkingen’, terwijl alleen onze manier van kijken beperkt is.”

Wigan vond het geluk in zichzelf. Hij wil laten zien dat het allerkleinste in de wereld een geweldige impact kan hebben. In het interview gaf Wigan ook aan dat 's werelds kleinste huis met tuin op een speldenknop, een recent kunstwerk van hem, nu te koop staat. Hij hoopt via het New Financial Magazine, onderdeel van de stichting New Financial Forum, een geldverstrekker te vinden voor een hypotheek op dit huis.

Verder in dit rijkgevulde themanummer over Rijkdom onder meer: de keukentafel van Kees Klomp (Het leven als grootste goed), Paul van Geest (Wat economen van theologen kunnen leren over rijkdom), Henriëtta Joosten (transformatie naar een nieuwe economie, een publiek vraagstuk), Het Bewuste Stel (De rijkdom van ontspullen, minimalisme en zero waste ), Jack Cox (De menselijke maat), Damaris Matthijsen (True cost biedt geen oplossing), Femke Struiksma (De Ananas-apotheose), Petra Smolders (Onafhankelijk van geld), Robert Witteveen (Jonge helden, sta op!) en Raymundo Resink (Geld gaat nooit over geld).

Reactie toevoegen

 
Meer over
Ewald Bary: "Laten we voor de verandering eens met één mond spreken"

Ewald Bary: "Laten we voor de verandering eens met één mond spreken"

"Het is nog nooit in de financiële sector gelukt om ook maar op één thema gezamenlijk naar buiten te treden. Hoe gaaf zou het zijn als we onze...

Paralympiër Rolf Schrama: mijn ego was te groot voor mijn lichaam

Paralympiër Rolf Schrama: mijn ego was te groot voor mijn lichaam

“Allemaal hebben we een stemmetje in ons dat zegt dat we heel hard moeten werken om ergens bij te mogen horen. Hoe meer mensen dit loslaten en hun eigen...

Abbringh: zeven lessen voor het bouwen van een purposeorganisatie

Abbringh: zeven lessen voor het bouwen van een purposeorganisatie

"Waarom is het belangrijk dat we organisaties bouwen die bestand zijn tegen destructieve krachten? Net als veel andere mensen maak ik me in toenemende mate zorgen...

Willem Schramade: sturing op brede waarde is mogelijk en noodzakelijk

Willem Schramade: sturing op brede waarde is mogelijk en noodzakelijk

"Het realiseren van een beter systeem is vooral een gedragsuitdaging. En om dingen te veranderen moet je aansluiten op de mainstream, op de methoden en het taalgebruik...

Tom van der Lubbe: leef en werk volgens je principes

Tom van der Lubbe: leef en werk volgens je principes

“Wie niet volgens zijn principes leeft, heeft er geen. Voor mijzelf zijn dat oprechtheid, rechtvaardigheid en verantwoordelijkheid. Daar past uiteraard onze...

Purpose in praktijk in New Financial Magazine

Purpose in praktijk in New Financial Magazine

Purpose in praktijk. Dat is het thema van de herfsteditie van het New Financial Magazine, een uitgave van de stichting New Financial Forum. Een themanummer boordevol...

Bary: "Corona beleven we, klimaatverandering niet"

Bary: "Corona beleven we, klimaatverandering niet"

'Corona beleven we, klimaatverandering niet' Dat is de titel van het nieuwe blog van Ewald Bary van Lindenhaeghe op het New Financial Forum. "Je gaat het pas zien...

Voorpublicatie 'Geld Gaat Nooit Over Geld'

Voorpublicatie 'Geld Gaat Nooit Over Geld'

In 2016 leefde, reisde en werkte Raymundo Resink tien maanden lang zonder geld. Een experiment om te ontdekken wat het met hem zou doen en met de mensen die hij...

Hoogleraar Paul van Geest: wat economen van theologen kunnen leren

Hoogleraar Paul van Geest: wat economen van theologen kunnen leren

Economie en theologie. De vakgebieden lijken tegenpolen, maar niets is minder waar, volgens professor Paul van Geest. Hij is als hoogleraar theologie en economisch...

Kees Klomp: hitting rock bottom in maatschappij nog niet bereikt

Kees Klomp: hitting rock bottom in maatschappij nog niet bereikt

"Als maatschappij hebben we het dieptepunt blijkbaar nog niet bereikt, ook al wordt de kans met de dag groter dat er überhaupt geen ommekeer meer mogelijk is....