Kees Klomp: hitting rock bottom in maatschappij nog niet bereikt

Kees Klomp 2021

"Als maatschappij hebben we het dieptepunt blijkbaar nog niet bereikt, ook al wordt de kans met de dag groter dat er überhaupt geen ommekeer meer mogelijk is. Mensen zijn snel op hun tenen getrapt, er is weinig zelfreflectie. Mensen voelen zich vaak persoonlijk aangevallen en daarmee wordt het echte probleem niet geadresseerd. We zullen de problematiek moeten onderkennen en samen werken aan oplossingen. Daar hebben we iedereen bij nodig”, aldus Kees Klomp in de rubriek 'Aan de keukentafel...' in de zomereditie van het New Financial Magazine, onderdeel van de stichting New Financial Forum.

Klomp, die zich met tomeloze energie inzet voor de betekeniseconomie, zegt dat het logisch lijkt om ons in te zetten voor een socialere en duurzamere samenleving. Toch winnen de partijen die geloven in marktwerking en eeuwigdurende groei nog altijd stemmen. “Er is veel angst en weerstand. Nog altijd zijn er veel mensen die denken dat het klimaat niet verandert als ze op partijen stemmen die tegen klimaatmaatregelen zijn. Het ontbreekt vaak aan bewustzijn, veel mensen zien de urgentie nog altijd niet en er is veel onkunde. We zijn volop bezig met symptoombestrijding, terwijl echte problemen niet worden aangepakt. En zolang je dat niet doet, keert het altijd terug. Een jeugdvriend van mij was alcoholist. We hebben hem wel honderd keer geconfronteerd met zijn destructieve gedrag. Niets hielp. Pas toen hij in beschonken toestand zijn auto in de prak reed en publiekelijk aan de schandpaal werd genageld, schaamde hij zich dood. Zijn hitting rock bottom was voor hem de ommekeer. Het kwam uit hemzelf”.

Zelf heeft Kees dit punt ooit ook bereikt toen hij een burn-out kreeg. “Dat was inderdaad mijn ommekeer. Ik wist dat de producten die ik als marketeer mensen aan probeerde te smeren destructief waren voor onze samenleving en planeet. Het is goed om daar bewust van te worden en vervolgens het boetekleed aan te trekken. Ik voel schaamte en schuld en blijkbaar was er een burn-out voor nodig om mijn gedrag te veranderen. Misschien geldt dit ook voor de maatschappij als geheel. We hebben het dieptepunt blijkbaar nog niet bereikt, ook al wordt de kans met de dag groter dat er überhaupt geen ommekeer meer mogelijk is."

“Purpose komt van binnenuit", zegt Klomp in het interview. "Het is intrinsiek. Het is geen dictaat, het zijn geen opgelegde regels, het is een diep gevoel van binnen, dat je met anderen kunt delen. In dit kader spreekt mij het werk van Martha Beck erg aan. Zij gelooft in dissolutie, niet in revolutie. Niet je afzetten tegen…, niet het omverwerpen van… omdat je dan weer gelijksoortige machtsstructuren aan het opbouwen bent. Zij spreekt van het daadwerkelijk ‘oplossen’ van tegenstellingen. Dat begint bij jezelf. Als je je eigen barrières kunt wegnemen, kun je het lijden in jezelf wegnemen en vandaaruit kun je, samen met anderen, bouwen aan parallelle werkelijkheden niet gebaseerd op tegenstellingen. Zo ontstaan commons, deelgenootschappen, herenboerderijen en andere alternatieve systemen die gebouwd zijn op het fundament van de liefde.”

Lees HIER het hele interview.

De zomereditie biedt veel meer 'Rijkdom', zoals een interview met kunstenaar Willard Wigan (Onderschat nooit wat je niet kunt zien), Paul van Geest (Wat economen van theologen kunnen leren over rijkdom), Satish Kumar (Cocreatie als hoogste goed), Henriëtta Joosten (Transformatie naar een nieuwe economie, een publiek vraagstuk), Het Bewuste Stel (De rijkdom van ontspullen, minimalisme en zero waste ), Jack Cox (De menselijke maat), Damaris Matthijsen (True cost biedt geen oplossing), Femke Struiksma (De Ananas-apotheose), Petra Smolders (Onafhankelijk van geld), Robert Witteveen (Jonge helden, sta op!) en Raymundo Resink (Geld gaat nooit over geld).

 

Reactie toevoegen

 
Ewald Bary: "Laten we voor de verandering eens met één mond spreken"

Ewald Bary: "Laten we voor de verandering eens met één mond spreken"

"Het is nog nooit in de financiële sector gelukt om ook maar op één thema gezamenlijk naar buiten te treden. Hoe gaaf zou het zijn als we onze...

Paralympiër Rolf Schrama: mijn ego was te groot voor mijn lichaam

Paralympiër Rolf Schrama: mijn ego was te groot voor mijn lichaam

“Allemaal hebben we een stemmetje in ons dat zegt dat we heel hard moeten werken om ergens bij te mogen horen. Hoe meer mensen dit loslaten en hun eigen...

Abbringh: zeven lessen voor het bouwen van een purposeorganisatie

Abbringh: zeven lessen voor het bouwen van een purposeorganisatie

"Waarom is het belangrijk dat we organisaties bouwen die bestand zijn tegen destructieve krachten? Net als veel andere mensen maak ik me in toenemende mate zorgen...

Willem Schramade: sturing op brede waarde is mogelijk en noodzakelijk

Willem Schramade: sturing op brede waarde is mogelijk en noodzakelijk

"Het realiseren van een beter systeem is vooral een gedragsuitdaging. En om dingen te veranderen moet je aansluiten op de mainstream, op de methoden en het taalgebruik...

Tom van der Lubbe: leef en werk volgens je principes

Tom van der Lubbe: leef en werk volgens je principes

“Wie niet volgens zijn principes leeft, heeft er geen. Voor mijzelf zijn dat oprechtheid, rechtvaardigheid en verantwoordelijkheid. Daar past uiteraard onze...

Purpose in praktijk in New Financial Magazine

Purpose in praktijk in New Financial Magazine

Purpose in praktijk. Dat is het thema van de herfsteditie van het New Financial Magazine, een uitgave van de stichting New Financial Forum. Een themanummer boordevol...

Bary: "Corona beleven we, klimaatverandering niet"

Bary: "Corona beleven we, klimaatverandering niet"

'Corona beleven we, klimaatverandering niet' Dat is de titel van het nieuwe blog van Ewald Bary van Lindenhaeghe op het New Financial Forum. "Je gaat het pas zien...

Voorpublicatie 'Geld Gaat Nooit Over Geld'

Voorpublicatie 'Geld Gaat Nooit Over Geld'

In 2016 leefde, reisde en werkte Raymundo Resink tien maanden lang zonder geld. Een experiment om te ontdekken wat het met hem zou doen en met de mensen die hij...

Hoogleraar Paul van Geest: wat economen van theologen kunnen leren

Hoogleraar Paul van Geest: wat economen van theologen kunnen leren

Economie en theologie. De vakgebieden lijken tegenpolen, maar niets is minder waar, volgens professor Paul van Geest. Hij is als hoogleraar theologie en economisch...

Allerkleinste huis ter wereld zoekt hypotheekverstrekker

Allerkleinste huis ter wereld zoekt hypotheekverstrekker

’s Werelds kleinste huis met tuin op een speldenknop is een recent kunstwerk van de wereldberoemde kunstenaar Willard Wigan en dat huis staat nu te koop. Wigan...