Niet-kopersmarkt piekt door aangekondigde renteverhoging

Hypotheek 3 via Pixabay

HDN registreerde afgelopen kwartaal 191.293 hypotheekaanvragen, een stijging van 37,1 procent ten opzichte van de 139.565 aanvragen in 2021 Q1. Daarmee werd het voorgaande record van Q4 2021 (157.034) verbroken.

HDN zag een onmiddellijke reactie op de aangekondigde rentestijgingen. Zo kwamen in de weken 6 en 7 alleen al 27.000 aanvragen voor over- en bijsluitingen binnen, waar het gemiddelde in de weken daarvoor tussen de 8.000 en 8.500 aanvragen per week lag.

Door de stijgende rente, groeide het aantal hypotheekaanvragen in de niet-kopersmarkt dit kwartaal met 75,4 procent. Hiermee kwam het totaal van de niet-kopersmarkt uit op 119.301 aanvragen tegenover 67.998 aanvragen in het eerste kwartaal van 2021. "Daarbij valt op", aldus HDN, "dat het gemiddelde hypotheekbedrag in de niet kopersmarkt verder is toegenomen met 9,7 procent naar circa 196.800 euro en dat 30 procent van de aanvragen een volledig aflossingsvrije hypotheek betrof."

Fors minder aanvragen jonge starters

Van de 191.293 aanvragen waren 71.992 aanvragen bedoeld voor de aankoop van een woning, waarmee de kopersmarkt het resultaat van vorig jaar ondanks de toenemende krapte op de woningmarkt net wist te overtreffen (plus 0,6 procent). Met 16.785 aanvragen steeg de opstromer het hardst (plus 13,4 procent) in vergelijking met Q1 2021 en bleven zij ook in 2022 Q1 het grootste klantprofiel. Met 15.450 aanvragen deed de starter hoog segment het wederom ook goed (plus twaalf procent). Gemiddeld vragen zij een hypotheek aan voor 417.000 euro om een woning te kopen ter waarde van 490.000 euro. De starter jong deed fors minder hypotheekaanvragen dan een jaar geleden: een daling van zo’n 20 procent van 8.500 aanvragen in 2021 Q1 naar 6.746 aanvragen afgelopen kwartaal. 

Energiebesparende maatregelen steeds vaker meegefinancierd

Het thema duurzaamheid lijkt zich inmiddels te vestigen binnen de hypotheekmarkt, aldus HDN. "In het eerste kwartaal van 2022 was bij 38,5 procent van alle aanvragen een energielabel bekend, een stijging van ruim vijf procent. Mogelijk belangrijker is dat bij bijna tien pocent van de aanvragen, zowel in de kopersmarkt als niet-kopersmarkt, energiebesparende maatregelen worden meegefinancierd om de woning te verduurzamen. Met name de niet-kopersmarkt heeft hier een duidelijke inhaalslag gemaakt om op gelijke voet met de kopersmarkt te komen."

De Hypotheker bevestigt trends

De Hypotheker bevestigt de door HDN geschetste trends. Michel van den Akker, directievoorzitter van De Hypotheker: “In het eerste kwartaal van 2022 is sprake van een explosieve stijging van het aantal hypotheekaanvragen. Dit komt vooral voort uit de ruime verdubbeling van het aantal aanvragen voor het oversluiten van de hypotheek. Veel woningbezitters hebben hun hypotheek overgesloten om nog te kunnen profiteren van de lagere hypotheekrente. Deze is sinds januari aan een snelle opmars bezig, de hypotheekrente ligt inmiddels een procentpunt hoger en we verwachten dat de rente in de komende tijd nog verder zal stijgen. Ook zijn veel woningbezitters bezig met het verbouwen of verduurzamen van hun woning. Zeker nu de energieprijzen zo enorm hoog zijn, verwachten we dat deze trend zich zal doorzetten. Toch hebben ook deze woningbezitters nu last van de snel stijgende hypotheekrente, ook het oversluiten of verbouwen wordt duurder.”

 

Reactie toevoegen

 
Meer over
HDN: hypotheekmarkt stabiel op laag niveau

HDN: hypotheekmarkt stabiel op laag niveau

In de eerste maand van 2023 werden 25.705 hypotheken aangevraagd via HDN. Een vergelijkbaar aantal met voorgaande twee maanden, maar een daling van ruim 50...

Aantal hypotheekaanvragen met ruim zeven procent gedaald

Aantal hypotheekaanvragen met ruim zeven procent gedaald

Het jaar 2022 wordt gekenmerkt door een duidelijke omslag binnen de hypotheekmarkt. HDN registreerde in totaal 521.433 hypotheekaanvragen, ruim zeven procent minder...

HDN in december: 27.308 aanvragen

HDN in december: 27.308 aanvragen

In de laatste maand van 2022 werden 27.308 hypotheken aangevraagd via het HDN-platform. Dit is vergelijkbaar met het aantal aanvragen in november waarin 26.404...

HDN: daling hypotheekmarkt zet door

HDN: daling hypotheekmarkt zet door

In november werden circa 26.404 hypotheken aangevraagd via het HDN platform. De ingezette daling ten opzichte van 2021 met 45 procent naar 31.470 aanvragen...

Pilot Inkomensverklaring ondernemer via HDN van start

Pilot Inkomensverklaring ondernemer via HDN van start

Accelerate, Faster Forward (Elements), HDN, Pentrax en Zakelijk Inkomen zijn een pilot gestart met het digitaal aanvragen van de inkomensverklaring ondernemer. Pentrax...

Flinke krimp hypotheekmarkt in oktober

Flinke krimp hypotheekmarkt in oktober

In oktober werden 31.470 hypotheken aangevraagd via het HDN platform. Dit is een daling van 31 procent ten opzichte van het gemiddelde van het aantal aanvragen in...

Jennifer op 't Hoog nieuwe directeur HDN

Jennifer op 't Hoog nieuwe directeur HDN

Jennifer op ’t Hoog start per 1 januari 2023 als directeur van HDN. Zij vormt dan samen met Reinier van der Heijden het bestuur van de vereniging. Jennifer...

Hypotheekmarkt: oversluiters trekken zich terug

Hypotheekmarkt: oversluiters trekken zich terug

Met name de oversluiters, aldus HDN, trekken zich terug uit de hypotheekmarkt; de niet-kopersmarkt is 31,9 procent  gedaald ten opzichte van het derde kwartaal...

Hypotheekmarkt trekt aan in september

Hypotheekmarkt trekt aan in september

In september gingen er 44.257  hypotheekaanvragen over het Hypotheken Data Netwerk. Dat zijn er 4.000 meer dan in dezelfde periode een jaar eerder; een stijging...

HDN: hypotheekmarkt terug naar niveau 2018

HDN: hypotheekmarkt terug naar niveau 2018

Met circa 28.000 hypotheken, die in augustus 2022 zijn aangevraagd, ligt het aantal ongeveer op het niveau van augustus 2018, aldus HDN. Na jaren waarin records...