Kifid: verzekeraar verantwoordelijk voor informatie aan consument

Kifid 2017 (deel logo)

(Kifid-uitspraak GC 2022-810 bindend) Verzekeraars mogen er niet op vertrouwen dat adviseurs de informatie uit met de door de verzekeraar ter beschikbaar gestelde offertesoftware ook daadwerkelijk doorgeven aan de consument. De verzekeraar dient ervoor te zorgen dat de informatie de klant ook echt bereikt, zo stelt de Geschillencommissie van het Kifid.

In dit geval gaat het om een klant van een consument tegen De Goudse. De commissie stelt dat op een verzekeraar de verplichting rust ervoor zorg te dragen dat de belangrijke mededelingen – zoals de op grond van de Riav 1994 en de CRR 1998 vereiste informatie – de consument bereiken. Een verzekeraar kan er daarbij niet mee volstaan de offertesoftware ter beschikking te stellen aan de assurantie-adviseur en ervan uit te gaan dat deze de met deze software gegenereerde informatie ook aan de consument verstrekt. De verzekeraar dient ervoor te zorgen dat de informatie de consument daadwerkelijk bereikt. Het komt voor rekening van de verzekeraar als achteraf blijkt dat dat de adviseur de informatie niet aan de verzekeringnemer heeft verstrekt of dat niet meer kan worden vastgesteld dat dit is gebeurd.

Kifid: "Er moet daarom van worden uitgegaan dat de verzekeraar bij de totstandkoming van de verzekering aan de consument ten onrechte geen offerte met de daarin voorgeschreven voorbeeldrendementen heeft verstrekt. Vaststaat dat op het aanvraagformulier een voorbeeldkapitaal is opgenomen dat op basis van het vermelde rentepercentage nooit behaald zou kunnen worden. Onder die omstandigheden is voldoende gebleken dat de consument bij het aangaan van de verzekering een verkeerde voorstelling van zaken had over het met de Verzekering te behalen rendement en dat dit te wijten is aan de door Verzekeraar verstrekte inlichtingen."

Het beroep op vernietiging van de verzekering wegens dwaling slaagt. 

De Commissie bepaalt dat De Goudse binnen vier weken aan alle door de consument voldane stortingen aan hem terugbetaalt, te vermeerderen met de wettelijke rente vanaf 24 mei 2019, althans voor zover van toepassing, vanaf een nadien gelegen datum van betaling, en dat Verzekeraar aan Consument eveneens een bedrag van € 150,00 betaalt voor de kosten die Consument heeft gemaakt voor rechtsbijstand.
De Commissie wijst het meer of anders gevorderde af.

Reactie toevoegen

 
Meer over
ABN Amro verwijst niet naar Kifid, maar schendt zorgplicht niet

ABN Amro verwijst niet naar Kifid, maar schendt zorgplicht niet

(Kifid-uitspraak GC 2022-1007) ABN Amro heeft verzuimd een ontevreden klant te verwijzen naar Kifid (of de burgerlijke rechter), maar is daarmee niet tekortgeschoten...

De Goudse plaatst achtergestelde obligaties van 25 miljoen

De Goudse plaatst achtergestelde obligaties van 25 miljoen

De Goudse N.V. heeft op 28 november met succes achtergestelde Tier 2 obligaties voor een totaalbedrag van 25 miljoen euro geplaatst bij een specifieke groep internationale...

En de winnaar is... de onafhankelijke adviseur!

En de winnaar is... de onafhankelijke adviseur!

(Finale VVP Advies Award 2022 in VVP 5) Jähnig + Ter Braak is de winnaar van de VVP Advies Award 2022, de jaarlijkse prijs van vvp voor het meest klantgerichte...

Kifid: ga voor klachten over certificaten Triodos naar civiele rechter

Kifid: ga voor klachten over certificaten Triodos naar civiele rechter

(Uitspraak Geschillencommissie Kifid 2022-0892) Kifid heeft meerdere klachten ontvangen over het besluit van Triodos om de handel in certificaten Triodos langdurig...

Finale VVP Advies Award 2022 in beeld

Finale VVP Advies Award 2022 in beeld

Bekijk de beeldimpressie van Jeffrey Korte van de zinderende finale van de VVP Advies Award 2022 in de belevingsstudio’s van First Impression in Tilburg. [object...

Jähnig + Ter Braak wint VVP Advies Award 2022

Jähnig + Ter Braak wint VVP Advies Award 2022

Jähnig + Ter Braak is de winnaar van de Advies Award 2022, de jaarlijkse prijs van VVP voor het meest klantgerichte advieskantoor. “Wij bouwen met onze...

Bepaal vanmiddag wie de VVP Advies Award 2022 wint!

Bepaal vanmiddag wie de VVP Advies Award 2022 wint!

Woon vanmiddag de spectaculaire, korte live-uitzending van de finale van de VVP Advies Award 2022 bij en bepaal wie zich het meest klantgerichte advieskantoor...

De Goudse verlaagt premie Ondernemers-AOV

De Goudse verlaagt premie Ondernemers-AOV

De premie van de Ondernemers-AOV van De Goudse gaat per 1 januari 2023 voor een groot deel van de lopende verzekeringen omlaag. De verlaging geldt vanaf de hoofdpremievervaldatum. Deze...

Kifid: UMG Verzekeringen schond zorgplicht

Kifid: UMG Verzekeringen schond zorgplicht

(Kifid-uitspraak GC 2022-0777, bindend) De consument heeft zijn levensverzekering met een garantiekapitaal in 1998 omgezet naar een beleggingsverzekering. Hierdoor...

Creativiteit gevraagd bij verzekering nieuwe risico's

Creativiteit gevraagd bij verzekering nieuwe risico's

Juist in het geval van de meest toekomstgerichte bedrijven hebben verzekeraars niet altijd een oplossing in huis, meer creativiteit en innovatie is daarom gevraagd....