"50-plusser kan rentemiddeling niet of nauwelijks meer toepassen"

Michiel Meijer 2017

Uit een rondgang door Van Bruggen Adviesgroep onder banken en geldverstrekkers blijkt dat rentemiddeling steeds minder of alleen in zeer bijzondere gevallen mogelijk is. In januari 2019 bestond de mogelijkheid tot rentemiddeling nog bij ongeveer 60 procent van de geldverstrekkers rentemiddeling, nu is dat gedaald naar ongeveer 45 procent. Van Bruggen Adviesgroep meent dat dit de situatie van veel 50-plussers raakt.  

Michiel Meijer, directeur bij Van Bruggen Adviesgroep: “Van de geldverstrekkers die rentemiddeling toestaan, hanteert een groot deel ook nog een beperking in de nieuw te kiezen rentevaste periode. Vooral bij banken, als die al rentemiddeling toestaan, mag de nieuwe rentevaste periode vaak slechts tien of twaalf jaar zijn. Uit de meest recente cijfers van HDN blijkt dat ruim de helft van de hypotheeksluiters de wens heeft de rente 20 jaar te zetten. Op die manier hopen zij langer zekerheid te hebben over de hoogte van hun hypotheeklasten. Dat geldt in het bijzonder voor de financieel kwetsbare 50-plussers.”  

Klem

Veel 50-plussers hebben een hypotheek voor een lange periode met een vaste, nog hoge rente. Van de huidige lage hypotheekrentes profiteren zij niet, niet in de laatste plaats omdat zij niet vaak verhuizen. Meijer ziet daar graag verandering in komen: “Oversluiten kan een optie zijn om te profiteren van de lagere rente, maar in sommige situaties is oversluiten duur, lastig of niet mogelijk. Rentemiddeling is een goedkopere oplossing en bovendien laagdrempelig. Maar het probleem is dat veel banken en geldverstrekkers die optie niet aanbieden, of alleen onder beperkte voorwaarden. Daardoor betaalt de gemiddelde vijftigplusser vaak over lange tijd veel te veel geld terwijl het aanzienlijk goedkoper kan.” 

Ingeperkt 

Sinds 1 juli 2019 bestaan er vanuit de AFM regels voor rentemiddeling. Meijer: “Nu die regels van kracht zijn mogen geldverstrekkers geen kosten in rekening brengen die hoger liggen dan het financiële nadeel. Het was eerst heel gebruikelijk voor banken om een extra opslag van 0,2 procent in rekening te brengen wanneer een klant gebruik wilde maken van rentemiddeling. Ze zien niet langer het financiële voordeel en daardoor verdampt het aanbod. Het is jammer dat banken zo eendimensionaal naar deze problematiek kijken.”  

 

Reactie toevoegen

 
Kifid: geen advies, dan ook geen aansprakelijkheid

Kifid: geen advies, dan ook geen aansprakelijkheid

(Kifid-uitspraak GC 2021-0959) Een consument kan volgens de Geschillencommissie Kifid niet aannemelijk maken dat de Van Bruggen Adviesgroep betrokken is geweest...

"Doorstromen vijftigplussers op woningmarkt stimuleren"

"Doorstromen vijftigplussers op woningmarkt stimuleren"

In de formatie-onderhandelingen moet de focus liggen op de doorstroom van de vijftigplusser in de zoektocht naar een oplossing voor de oververhitte woningmarkt,...

"50-plussers steeds vaker financieel de pineut bij scheiding"

"50-plussers steeds vaker financieel de pineut bij scheiding"

Overwaarde en pensioenverdeling bij een scheiding is steeds vaker een bottleneck bij uitkoop en hoofdelijk ontslag van de toekomstige ex-partner. In één...

"Aflossingsvrije hypotheek niet per se heilige graal"

"Aflossingsvrije hypotheek niet per se heilige graal"

Van Bruggen Adviesgroep waarschuwt dat de motivatie van oudere huizenkopers om lage maandlasten te hebben vaak niet gunstig is. De adviesketen signaleert dat de...

Aanschaf vakantiewoning: bezint eer ge begint

Aanschaf vakantiewoning: bezint eer ge begint

Van Bruggen Adviesgroep maakt zich zorgen over mensen die voornemens zijn te beleggen in een vakantiewoning of recreatiewoning. De financieel dienstverlener waarschuwt...

Overwaarde- of familiehypotheek vaak onbekend bij ouderen

Overwaarde- of familiehypotheek vaak onbekend bij ouderen

Volgens Van Bruggen Adviesgroep zien vijftigplussers die hun kind graag op weg willen helpen op de woningmarkt vaak financieringsmogelijkheden over het hoofd, zoals...

Van Bruggen Adviesgroep kiest voor Faster Forward Elements

Van Bruggen Adviesgroep kiest voor Faster Forward Elements

Van Bruggen Adviesgroep heeft, na marktonderzoek gestart in 2020, gekozen voor Faster Forward Elements. Alle vestigingen krijgen hiermee in de loop van dit jaar...

Veldsink Groep neemt Van Bruggen Adviesgroep over

Veldsink Groep neemt Van Bruggen Adviesgroep over

De Veldsink Groep heeft alle aandelen van Van Bruggen Adviesgroep overgenomen. De franchiseformule uit Apeldoorn blijft als zelfstandig merk en formule actief in...

Juiste presentatie belangrijk

Juiste presentatie belangrijk

De juiste presentatie is cruciaal bij ORV en hypotheekbescherming. Aldus Jacco Sangers, manager Support en Products bij Van Bruggen Adviesgroep. “D e...

Van Bruggen Adviesgroep zet zich in voor Oranje Fonds

Van Bruggen Adviesgroep zet zich in voor Oranje Fonds

Van Bruggen Adviesgroep gaat samenwerken met het Oranje Fonds. Naast de financiële steun kan het Oranje Fonds een beroep doen op de kennis en kunde van de financieel...